GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-05-2023 22:21

Uygulamanız İçin En İyisi Hangisi? Aksiyel ve Radyal Fanlar Arasındaki Fark

Uygulamanız İçin En İyisi Hangisi? Aksiyel ve Radyal Fanlar Arasındaki Fark

Uygulamanız İçin En İyisi Hangisi? Aksiyel ve Radyal Fanlar Arasındaki Fark

Uygulamanız için hangi fanın doğru olduğuna karar vermenin en iyi yolu, her birinin temel güçlü ve zayıf yönlerinden bazılarına daha derinlemesine bakmaktır.

 

Basınç

Fan basıncından bahsettiğimizde, belirli bir alanda oluşturduğu hava türünden bahsediyoruz. Aksiyel fanlar, düşük basınçlı hava oluşturur, çünkü bu tür fanların tasarımı, bu cihazların havayı belirli bir alanda eşit bir şekilde dağıtmasına izin verir.

 

Radyal fanlar ise yüksek basınçlı hava üretir. Başka bir deyişle, yoğun bir alanı hedeflemek için kullanılabilecek sabit bir hava akışı oluşturacaklar.

 

Hacim

Aksiyel fanlar, yüksek basınçlı hava dağıtmaz, yüksek hacimli hava dağıtır. Daha önce belirtildiği gibi, bu onları büyük miktarlarda havanın yer değiştirmesinin gerekli olduğu alanlar için harika kılar.

 

Radyal fanlar yüksek basınçlı hava üretirken büyük hacimlerde üretmezler.

 

Enerji

Genel olarak, daha fazla çalışan parçadan oluşan herhangi bir cihaz, çalışmak için daha fazla miktarda enerji tüketecektir. Bu, havayı fana getirmek için girişi kullanan ve ardından onu dışarı itmek için merkezkaç kuvveti kullanan radyal fanlarda geçerlidir.

 

Radyal fanların çalışma şekli ve dağıtılan yüksek hava basıncı nedeniyle, çalışmak için daha fazla enerji kullanırlar. Aksiyal fanlar ise çok fazla enerji kullanmazlar ve genellikle endüstriyel ortamlarda daha sürdürülebilir bir seçenektir.

 

Gürültü

Aksiyel fanlar radyal fanlardan daha gürültülüdür ve bu bazı endüstriyel ortamlarda bir faktör olabilir.

 

Bakım

Aksiyel fanlar, cihazda artan miktarda aşınma ve yıpranmaya neden olan büyük miktarda türbülansla çalışma eğilimindedir. Bu, zamanla radyal fanlara göre daha fazla bakım veya daha erken değiştirme ile sonuçlanabilir.

 

Boyut

Pek çok üretici tüketici talebine göre fan üretecek olsa da eksenel fanlar radyal fanlara göre daha karmaşık ve portatiftir. Endüstriyel ortamlara kurulan radyal fanlar genellikle çok ağırdır, büyüktür ve yerleştirildiklerinde orada kalırlar.

 

Radyal ve Aksiyel Fan Seçimi

Aksiyal ve radyal fanlar arasındaki farkı anlamak, uygulamanız için doğru seçimi yapmak açısından çok önemlidir. Her fan tipinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Her birinin bir kombinasyonunun uygulamanıza en uygun olduğunu görebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://wing-tech.co/

 

AdminAdmin