GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-12-2022 09:07

Semrush Nedir?

Semrush Nedir?

Semrush Nedir?

Günümüzde birçok kişi web site kurmaya heves etmektedir. Kişiler kurdukları web siteyi belli başla araçlar ile analiz etmek istemektedir. Bunun yanı sıra birçok deneyimli kişide bu araçları kullanarak web sitelerini analiz etmek istemektedir. Peki, Semrush Nedir? Semrush aracına dünyada birçok internet işleriyle ilgilenen kişi bu araca güvenmektedir. Semrush aracında yaklaşık olarak 46 milyondan fazla alan adı ve 120 milyondan fazla anahtar kelimeden oluşan bir veri tabanı bulunmaktadır. Bir web sitenin arama motorlarındaki konumu, TBM reklamları, rakip analizi ve birçok SEO hakkında gerekli olan özellikleri Semrush aracı içerisinde bulabilirsiniz.

Sizlerde SEO web sitenize profesyonel bir şekilde SEO çalışması yapmak istiyorsanız ve SEO ile ilgili bir bilgiye sahip değilseniz SEO Rendesi firması olarak sizlere profesyonel SEO hizmeti sağlayabiliriz. SEO Rendesi firması olarak İstanbul bölgesinde, İstanbul SEO şirketleri arasında öncü firmalar arasında her zaman yerimizi aldık ve almaya devam ediyoruz. Sizlerde firmamız ile çalışmak istiyorsanız bizlere ulaşıp hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Semrush Aracını Kimler Kullanır?

Semrush aracını arama motoru optimizasyonu (SEO) yapacak kişiler veya web sitesinin trafiğini arttırmak isteyen kişiler sıklıkla kullanmaktadır. SEO’nun alanında uzman kişiler tarafından anlaşılması oldukça zor olsa da Semrush gibi araçlar kullanılarak SEO bilgisi olmayan kişiler bile kolaylıkla SEO ile ilgili işlemler hakkında bilgi edinebilir.

 

Semrush Ücretsiz Olarak Nasıl Kullanılır?

Semrush SEO aracını ücretsiz olarak 7 günlük deneme sürümüyle kullanmaya başlayabilirsiniz. Semrush aracının deneme sürümünde araca ait özelliklerin hepsini değil de sadece belli başlı özellikleri kullanabilirsiniz. Semrush da size 3 adet plan sunulmaktadır. Kendi web sitenizin veya rakibinizin web sitesini analiz etmek istiyorsanız Semrush aracına üye olmanız gerekmektedir. Semrush aracını etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız aşağıda listelediğimiz adımları detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

 

  • Adım 1: Semrush Üyeliği Oluşturun

İlk olarak Semrush aracından faydalanabilmek için üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Semrush yeni kayıt olan kullanıcılarına 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Üye işlemlerinizi tamamladıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

 

  • Adım 2: Anahtar Kelime Analizi

Web sitenizin sektörünü göz önünde bulunarak anahtar kelime tahminleri yapabilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirlerken SEO çalışması gerçekleştireceğiniz web sitenin hangi sektörde ve hangi ürünler ile hizmet vereceğine düşünerek çalışmalarınızı gerçekleştirin. Bu konuları düşünürken kendinizi müşteri yerine koyarak düşünürseniz çok daha iyi sonuçlar çıkarabilirsiniz.

 

  • Adım 3: Uyguladığınız Adımlardan Hepsini Semrush Aracına Giriş Yapın

Web siteleriniz için genel konularınızın, yeni anahtar kelimeleriniz araştırılması için Semrush mükemmel bir araçtır. Semrush aracının paneli üzerinde bulunan “Keyword Resarch”  bölümüne giriş yaparak “Overview” yazan yere tıklayın ve daha sonra aramak istediğiniz konulardan birini arama kutusuna yazarak aratınız.

 

  • Adım 4: Arama Seçeneklerinin Nasıl Kullanılacağı Hakkında Bilgi Edinin

Semrush aracına giriş yaptığınızda anahtar kelime arama kısmının sağ tarafında iki adet seçenek bulunuyor olacak. Bu seçeneklerden ilk sırada olan şuanda kullanılmakta olan anahtar kelime araştırmasını göstermektedir. Buna tıklamamaya özen gösterin aksi takdirde aracın sıfırlanmasına neden olabilirsiniz. İkinci sırada yer alan bölgesel arama motorundan sonuçları görmek istediğinizi belirtmenizi olanak sağlamaktadır. Böylece sadece yaşadığınız ülkeye göre değil aynı zamanda birçok ülkeye göre de arama yapabilirsiniz.

 

  • Adım 5: Hit Search Bölümünden Yardım Alabilirsiniz

Semrush aracı üzerinden Hit Search seçeneğine tıkladığınız zaan açılan bölümde temayla ilgili çeşitli verilere genel bir bakış görebilirsiniz. Bu bölümü kullanırken örneğin ayakkabı firması için “spor ayakkabı” veya fırın firması için “ekmek” yazabilirsiniz. Bu bölümü sizler kendi sektörünüze uygun olarak doldurup analiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

  • Adım 6: Anahtar Kelime Zorluğunu Öğrenme

Semrush aracının anahtar kelime zorluğu aracını kullanarak belirli bir anahtar kelime için arama motorlarında ön plana çıkmanın ne kadar zor olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Önünüze çıkan sonuçların hepsi bir tahminden ibarettir. Bu veriler Semrush uygulamasının belirli parametreler kullanarak hesaplamalarına dayanmaktadır. Ortaya çıkan verilerin kesinliği olmamasına rağmen son derece faydalı verilerdir.

 

  • Adım 7: Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Analiz Edin

Mevcut sektörünüzde hizmet veriyorsanız rakiplerinizin ne tür anahtar kelimeler ve ne tür stratejiler kullandığını bilmeniz oldukça önemlidir. Semrush aracı rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri öğrenmenize olanak sağlar.

 

  • Adım 8: Web Site Sıralama Takibi Gerçekleştirebilirsiniz

Anahtar kelimeleri seçmek ve bu anahtar kelimeleri sayfa içerisinde optimize etmek SEO sürecinin önemli bir parçasıdır. Ancak yaptığınız bu çalışmaların sonuç verip vermediğini öğrenmek için sıralamanızı takip etmeniz gerekmektedir. Semrush aracı kullanarak web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını görüntüleyebilirsiniz.

 

Neden Semrush Kullanmalıyım?

Web siteye sahipseniz Semrush aracı sizlere çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Semrush aracının sizlere sağladığı avantajlardan en önemlisi siteniz için ideal olan anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olmasıdır. Belirlenen anahtar kelimeler ile birlikte web siteniz için içerik pazarlama planlaması, kampanyaların oluşturulması gibi bir çok konuda anahtar kelimeleri kullanarak rakiplerinizin önünde olma avantajı sağlayabilirsiniz.

 

 

AdminAdmin