Gündem Kulisi - Ankara Gündem Haberleri
HV
02 EKİM Pazartesi 14:27

Matris ile Firmanız Mükemmele Göz Kırpsın! 

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-10-2022 16:19   Güncelleme : 17-10-2022 16:23
Matris ile Firmanız Mükemmele Göz Kırpsın! 

 

Matris, özel eğitim müfredatı ile Yalın Altı Sigma konularında sizlerin en yakın dostu oluyor. Danışmanlık hizmetinin yanında eğitim hizmeti veren Matris, uzman bilgi ve deneyimleri sayesinde her durumda firmanızı başarıya ulaşıyor. Tüm kurumsal firmalar, Matris’in sunduğu danışmanlık ve eğitim hizmetinden faydalanabilirler.

Eğitim hizmetleri ile firmaların başarılarını tavan noktasına sabitleyen Matris Danışmanlık, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler sayesinde tecrübesini konuşturmuştur. Hizmet kalitesi çıtasını sürekli olarak yukarıya taşıyan bu firmanın vermiş olduğu eğitimler ise saydıklarımızdan ibaret değildir. 

Matris, Gamification uygulamasını kullanan ve bu bağlamda yalın altı sigmanın eğitimini üstlenen tek danışmanlık şirketi olma unvanına sahiptir. Matris danışmanlık, eğitimlerini yüz yüze veya online olarak gerçekleştirme kapasitesine sahip bir firmadır. Uygulamalı ders anlatımları ile oldukça ilgi çekici Yalın Altı Sigma eğitimi veren Matris Danışmanlık, öğrenirken eğlendirmeyi amaçlar. 

Matris Danışmanlık Kimdir? 

Yurt içinde ve yurt dışında bir popülarite elde etmiş olan Matris Danışmanlık, 2002 senesinde faaliyetlerine başlamış Uluslararası başarı uygulamalarından sıyrılıp uzman bilgi ve deneyimle birçok konuda danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir.

Hizmet kalitesi çıtasını daima yukarı taşıyan firma, uluslararası ve ulusal düzeyde üstlendiği projeler sayesinde kalitesini defalarca kanıtlamıştır. Tüm kurum ve kuruluşlara altı sigma ve yalın sigma olmak üzere, kalite ve süreç iyileştirme metodolojileri araçlarını kullanarak bir yol çizen Matris Danışmanlık; süreç yönetimi, fabrika yönetimi, dönemsel yönetim, değişim yönetimi ve tedarik zincir yönetimi başlıklarında danışmanlık ve eğitim hizmetlerini vermektedir. 

Matris Danışmanlığın Verdiği Eğitim Hizmetleri 

Matirs, firma ve insan odaklı Yalın Altı Sigma eğitiminde kuşaklar devreye girmektedir. Bu kuşaklar; Kara ve Yeşil Kuşak adı ile karşımıza çıkar. Bu eğitim programları dâhilinde gerçekleştirilen her faaliyet, mevcut kuruluşun başarısını arttırmaya yönelik olmaktadır. 

Yeşil Kuşak 

Bir yalın sigma projesini yürütmek, karar vermek ve problem çözmek için gereken her şeyi Yeşil kuşak kapsamaktadır. Gerekli metodoloji, temel süreç analizi, iyileştirme yöntemleri ve istatistiksel araçların eğitimi; yeşil kuşak aracılığı ile verilmektedir. Online veya yüz yüze gerçekleştirilen bu eğitim, %100 erişilebilir olmaktadır. 

Yüz Yüze Yeşil Kuşak Eğitimi 

Bir Yalın Altı Sigma projesini devam ettirebilmek için gerekli tekniklerin ve bilgi birikimlerinin aktarıldığı yeşil kuşak yüz yüze eğitimi, dört modülden oluşmaktadır. Bu dört modülün her biri üç gün süreli olarak karşımıza çıkar. Yani toplam olarak 12 sürer. 12 gün sonrasında bitirme sınavları gerçekleştirilir. Projelerinde başarılı olup bitirme sınavını geçen adaylar ‘’Yeşil Kuşak Başarı Sertifikası’’ almaya hak kazanır. 

Her bir modülün Yalın Altı Sigma için önemli teknikleri vardır. İlk modülde temel istatistikler ve yalın altı sigmaya genel bakış anlatılırken gerekli projelerin var olan ilk aşamaları üstünden geçilir. 1. modülün sonunda ‘’Kaizen’’ eğitimi verilir ve 2. Modüle geçilir. 2. Modülde proje tartışmaları bulunmaktadır. Süreç analizi ve neden- sonuç araçlarının tanımı yapılır. Son olarak ise süreç yeterlilik simülasyonuna aday tabii tutulur. 

Yavaş yavaş son adıma doğru yaklaşırken Yalın Altı Sigma için hipotez testleri devreye girer. SMED eğitimi ve merkezi limit teoremi eğitimleri belli aralıklarla adaya sunulur. Ortalama testleri, değişkenlik testleri ve orantı testleri 3. modülün olmazsa olmazlarındandır. Sonuç modülünde regresyon/ korelâsyon eğitimi göze çarpar. Tek değişkenli ANOVA ve DOE eğitimi 4. modülün temel testlerindendir. Son olarak adaya projenin kapatılması eğitimi verilerek yeşil kuşak danışmanlığı son bulur.

Online Yeşil Kuşak Eğitimi 

Matris altı sigma eğitim hizmetleri arasında online yeşil kuşak eğitimi bulunmaktadır. Yüz yüze olan 12 günlük eğitime alternatif olarak 92 saatlik bir programa denk sanal eğitim sınıfları vardır. Online eğitim programı şu şekildedir: 

 • 55 saat sanal sınıf
 • 21 saat video eğitim
 • 4 saat oyun platformu
 • 8 saat proje koçluğu 
 • 4 saat final sınavı 

Bu eğitime katılmak için sadece bir adet dizüstü bilgisayarı yeterli olacaktır. 15 modülü bulunan eğitimin baştan sonra sıralaması ise temel eğitimler ile şu şekildedir: Yalın Altı Sigma ve DMAIC, Proje Seçimi ve Tanımlaması – Proje Tanımlama Belgesi, İletişim ve Çatışma Yönetimi, İleri Temel İstatistik, İleri Temel İstatistik, Süreç Yeterliliği Analizi, Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA), Yalın Düşünce ve Yalın Teknikler, Hipotez Testlerine Giriş, Ortalama Testleri ve Orantı Testleri, Regresyon, ANOVA, Kesikli Veriler ve son olarak Sunuşlar. Tüm bu eğitimler modüllerin temel olarak ele aldığı eğitimlerdir. 

Kara Kuşak Eğitimi 

Altı sigma için verilen bu eğitime İşletmede deneyimli, saygın, lider niteliklerine sahip, dinamik ve kuruluş ile kendisine bir proje verilmiş kişiler başvurabilir. Tüm aşamalardan başarı ile geçen bireylere ‘’ Kara Kuşak Başarı Sertifikası’’ verilmektedir. Eğitim bir proses veya ürün iyileştirme projesinde faydası bulunacak bireylere verilmektedir. Aynı yeşil kuşakta olduğu gibi iki farklı yöntem ile kara kuşak eğitimi verilmektedir. 

Yüz Yüze Kara Kuşak Eğitimi 

Yüz yüze gerçekleştirilen bir kara kuşak eğitimi, 23 günlük ve 5 aya yayılı bir eğitim programıdır. 5 Modülden oluşan bu eğitimin ilk aşamasında 3 gün eğitim verilir. MINITAB’e giriş ve temel istatistik gibi oldukça temel kavramlar ilk günlerde karşımıza çıkar. 

Altı sigma için ikinci aşama 5 gün sürer. Bu 5 günde ileri temel istatistik, 5S ve görsel fabrika gibi yüz yüze eğitimler kaliteli bir şekilde sunulur. Diğer 5 günde hipotez testlerine giriş ile karşılaşırız. Merkezi limit teorimi ise hemen ardına gelir. Sondan bir önceki 5 günde Kaizen, SMEİD, ANOVA ve deneysel tasarımı simülasyon gibi kapsamlı bilgiler karşımıza çıkar. Son olarak ise EVOP/ PLEX ve projenin kapatılması gibi temel eğitimler noktalanır. 

Online Kara Kuşak Eğitimi 

Hibrit Kara Kuşak Eğitimi olarak da geçen bu eğitim, yüz yüze Yalın Altı Sigma eğitimi benzeri bir ders saati yolu izler. 23 güne denk gelen toplam 176 saatlik oldukça kapsamlı bir eğitim söz konusudur. 

 • 35 saat video eğitimi 
 • 87 saat sanal sınıf 
 • 35 saat sınıf içi eğitim
 • 5 saat oyun platformu
 • 10 saat proje koçluğu 
 • 4 saat final sınav

Bu eğitimler tamamlandığı takdirde mevcut firmanın başarısı gözle görülür bir seyirde artacaktır. Matris danışmanlık bunu garanti eder. Tanımlama Fazı ile başlayan eğitimde video eğitimlerle birlikte sanal oturumlar ve liderlik eğitimi de sanal sınıf ortamında verilmektedir. Ara sınav ve tanımlama fazı sunuşları ise sınıf içi eğitimi tabii olmaktadır. 

Yalın Altı Sigma kara kuşak eğitiminde Ölçme Fazı Eğitimi benzer şekilde ilerlemektedir. Çözümler sanal sınıfta, analizler ise video yoluyla aktarılmaktadır. Analiz Fazı Eğitiminde ise hipotez testlerine giriş ve orantı testleri video olarak anlatılır. Fakat uygulama ve çözümler sanal sınıf ortamında aktarılır. İyileştirme fazında ve kontrol fazında da benzer şeyleri görürüz. 

Sonuç 

Yalın Altı Sigma ile özdeşleşmiş olan Matris, profesyonelliğinden ödün vermeyen kurumsal bir firmadır. Kaliteli ve başarılı bir eğitim istiyorsanız Matris’in deneyimlerinden faydalanmanızı öneririz.

 

 

EDİTÖREDİTÖR

YORUMLAR
- betboo-1xbet betpas- --betturkeygiris.org- tipobet365