GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2022 11:55

Kosova’daki Üniversite Eğitim Sistemi

Kosova’daki Üniversite Eğitim Sistemi

Kosova’daki Üniversite Eğitim Sistemi

 

Eğitim, herhangi bir toplumun veya ulusun gelişmesinde en önemli faktörlerden biridir. İnsanların bilgi ve becerilerini geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Bir ülkenin eğitim sistemi, değerlerini ve ideallerini vatandaşlarına aktarma şeklidir. Ayrıca, bir ülke için büyük bir gurur kaynağı olabilir. Kosova Üniversite sistemi bunun mükemmel bir örneğidir.

 

 Kosova'nın üniversite sistemi Balkanlar ve Avrupa'daki üniversitelerden sonra modellenmiştir. Avrupa'nın en yeni üniversitelerinden biridir - yalnızca Kasım 1996'da kurulmuştur. Şu anda faaliyette olan dört fakülte vardır: Fen ve Matematik Fakültesi, Fen ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Hukuk ve Bölgesel Kalkınma Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji. Bu fakülteler, çeşitli konularda lisans ve yüksek lisans dereceleri sunar.

 

 Üniversite kayıtlarına her zaman kız öğrenciler hakim olmuştur; ancak son zamanlarda erkek kayıtlar artmaya başladı. Bu, çoğunlukla bölgenin altyapısında yapılan iyileştirmelerin yanı sıra Kosova vatandaşları arasında üniversite eğitiminin önemi konusunda artan farkındalıktan kaynaklanmaktadır. Kosova nüfusunun %60'ından fazlası 30 yaşın altındadır, dolayısıyla üniversite eğitimi yoluyla kendilerini geliştirmek isteyen pek çok potansiyel öğrenci bulunmaktadır.

 

Üniversite, uluslararası öğrenciler için çeşitli programlar sunmaktadır. Bazıları, değişim programları, staj fırsatları ve uluslararası öğrencilerin yurtdışında eğitim görmelerine olanak tanıyan diğer anlaşmaları içerir. Ayrıca doğrudan ev sahibi ülkelerle yapılan anlaşmalar sayesinde öğrenciler bir üniversite programına gitmeden yurt dışında eğitim alabilirler. Bu, fakir veya az gelişmiş ülkelerden gelen öğrencilerin evlerinden uzağa seyahat etmek zorunda kalmadan kaliteli bir eğitim almalarına olanak tanır.

 

 Kosova'nın üniversite sistemi, kurulduğu 1996'dan bu yana hızlı bir büyüme yaşamıştır. Kosova'nın her yerinden öğrenciler yerel üniversitelere devam etmekte ve Bugünün küresel ekonomisinde onlara avantaj sağlayan bir kalite derecesi ile uzaklaşın. Üniversiteler, ulusların insanlarını eğitebilecekleri bir yöntem olduğu kadar, ulusal bir gurur kaynağı da olabilir.

 

Kosova'daki Üniversite Eğitim Sistemi, 2006 yılında faaliyete geçen ve tamamen devlet tarafından finanse edilen bir sistemdir. Mevcut eğitim üniversite sistemi, Enver Bujku'nun Kosova'da 1990 yılında başlamasına rağmen bir ders olarak geçmiştir. Bujku, 12 Eylül katliamı ile tebliğ meselesi için derslerini devam ettirmek zorunda kalacak. Bujkusu, hükümetin elinde olup, komisyonlar tarafından; bu komisyonlar, öğrenci kullanma hakkına sahiptir. Hükümet öğrencilerinin kullanımlarından yararlanmanın sahibi olup olmamasını kullanmak için bu konuda bir kanun hazırladım. Temsil edilen savunmalarla bu kanunun uygulama savunmalarının etkisi görülmektedir.

 

 2006 yılından itibaren Üniversite Eğitim Sistemi çalışmaya başlamıştır ve tamamı devlet tarafından finanse edilmektedir. Mevcut eğitim üniversite sistemi, Enver Bujku'nun Kosova'da 1990 yılında başlamasına rağmen bir ders olarak geçmiştir. Bujku, 12 Eylül katliamı ile tebliğ meselesi için derslerini devam ettirmek zorunda kalacak. Bujkusu, hükümetin elinde olup, komisyonlar tarafından; bu komisyonlar, öğrenci kullanma hakkına sahiptir. Hükümet öğrencilerinin kullanımlarından yararlanmanın sahibi olup olmamasını kullanmak için bu konuda bir kanun hazırladım. Temsil edilen savunmalarla bu kanunun uygulanma savunmalarının etkisi görülmüyor.

 

Kosova'da aynca 'Üniversite' (Unibet) adli ilan alınmasına rağmen Kosova Uluslar Kurulu ile 'Universiteti' (Univ) adlandm ve yürütmeye aittir. İngiltere 'Universities' inceden veya 'University' adlandmn1si ile anlasam da vardirmiyorum. Sadece 'Université' adl ilan daha sonra Resmi Gazete okundu. Bunu anlamak için belirlenmiş sistemden uzak durulmasına rağmen başka bir şey anlaşılmamakta olan işlemler yapmaktadır ve bu uluslararası propagandalar için planlanabilir.

eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı : istiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim /     İstanbul    telefon : 0212 709 8 709

 

 

AdminAdmin