GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2022 21:11

Kosova Üniversitesi

Kosova Üniversitesi

Kosova Üniversitesi

 

 

Kosova Üniversitesi, Priştine'nin başkentinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Kosova'daki en büyük üniversite ve başkentteki tek üniversitedir. Kosova Üniversitesi, İngilizce ve Sırpça olmak üzere dört farklı derece programı sunar ve tüm öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim sunar.

 

 Kosova Üniversitesi bir devlet üniversitesidir, yani doğrudan Cumhuriyet'in kontrolü altında olan bir yüksek öğretim kurumudur. Kosova Kosova Üniversitesi tamamen hükümet tarafından finanse edilmektedir, bu nedenle tüm kursları ücretsizdir. Üniversite, güz ve bahar programı ve ardından yaz dönemi olmak üzere sömestr sistemiyle çalışır. Kurslarını tamamlayan öğrenciler, lisans, yüksek lisans veya doktora derecesi almayı seçebilirler.

 

 Kosova Üniversitesi, çok sayıda öğrenciyi barındırmak için son teknoloji tesislere sahiptir. Üniversitenin beş ana binası vardır: iki ana kütüphane; iki fakülte; bir idari bina; ve bir öğrenci birliği binası. Dört Eğitim Bölgelerinde (Üniversite Bölgesi) binası da 1.200 metrekarelik bir alan üzerinde birbirine yakın konumdadır. Tüm kampüs tesisleri 24 saat esasına göre mevcuttur ve engelli öğrencilerin erişimine uygundur.

 

 Kosova Üniversitesi ayrıca birçok farklı alanda lisansüstü eğitim veren beş koleje ev sahipliği yapmaktadır. Fakülteler şu şekildedir: Mühendislik, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Bilimleri. UKK'de üniversite hayatı, atletizm ve tiyatro kulüpleri gibi birçok ders dışı etkinlikle aktiftir.

 

Kosova Üniversitesi'ne devam etmenin en büyük avantajı, Kosova'nın her yerinden öğrencilerin kabul için başvurabilmesidir. Kırsal alanlardan gelen öğrencilerin kabul için başvurmalarına izin veren herhangi bir coğrafi kısıtlama yoktur. Ayrıca, farklı bölgelerden gelen öğrencilerin İngilizce öğrenmesine olanak sağlayan derslere kayıt olmak için herhangi bir dil şartı yoktur. Bu, kırsal kesimden gelenlerin üniversite hayatında başarılı olmalarını kolaylaştırır.

 

Kurslarını tamamladıktan sonra, UKK mezunları Kosova içinde ve dışında çeşitli kurumlarda iş başvurusunda bulunabilirler. Birçok mezun, Priştine'de Maliye Bakanlığı'na bağlı bir devlet kuruluşu olarak faaliyet gösteren Kosova bankasında iş bulmaktadır. Diğer işverenler arasında Kosova Telecom, Kosova Post, Kosova Halıları ve dünya çapındaki ihracat pazarlarına ahşap ürünler sağlayan Kosova Logs Ltd. bulunmaktadır. Mezunların genellikle üniversiteden sonra iyi iş beklentileri olduğundan, bazı potansiyel öğrenciler Kosova Üniversitesi'ne kabul için başvurmamaya karar verirler.

 

 UKK, yüksek eğitim standartları, uluslararası öğrenci topluluğu, son teknoloji kampüs tesisleri ve mezunlarına sunulan lisansüstü çalışmalar. Kosova'nın her yerinden öğrenciler, bu prestijli üniversiteye, kendi şehirlerinden uzaktaki üniversiteye devam etmenin getirdiği herhangi bir kısıtlama veya masraf olmaksızın kayıt yaptırabilirler.

eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı : istiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim /     İstanbul    telefon : 0212 709 8 709

 

 

AdminAdmin