SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-08-2022 12:18

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

 

Kızlık zarı dikimi kişiden kişiye değişmekle birlikte vajina girişinden itibaren 1-1,5 cm arasında doğal bir kırışıklıktır. Kızlık zarı vajina girişinde labia dilate edildiğinde yaklaşık 1-2 cm içeride, kızlık zarının iç zarı gibi mukozal yapıda, 3-4 mm civarında katlanmış bir dokudur.

 

Rengi ve yapısı küçük dudakları andırır. Yapı, pürüzsüzlük, kalınlık ve süneklik açısından kızlık zarı dikimi büyük farklılıklar gösterir. Bu zarın orta kısmı açılır ve buradan adet kanı ve vajinal salgılar dışarı atılır.

 

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

 

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı dikimi özelinde kızlık zarını tanımak için yapılan, bekâret testi gibi birçok farklı isimle bilinen özel bir jinekolojik muayene çeşidinin adıdır.  Çoğunlukla sosyal baskı nedeniyle pek çok kişi bekâretinden şüphe eder ve o zamandan beri kızlık zarı yırtık olsun ya da olmasın kızlık zarını nasıl muayene edeceğine dair kaygı ve korkularını gidermek için kızlık zarı muayenesine gitmek ister.

 

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

 

Kızlık zarı bölgesinde yeterli doku kalmadığında flep yöntemi tercih edilir. Yeterli doku kalmamışsa bu dokular komşu vajina mukoza duvarından cerrahi olarak hazırlanır. Hazırlanan bu dokulara kapak adı verilir. Fleplerin temeli vajina girişine bağlanan önemli doku parçalarıdır. Cerrahi olarak yan yana kaldırılan birkaç flep dikilerek kızlık zarı anatomik olarak denenir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi oldukça popüler bir cerrahi yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı onarımı 20-30 dakikalık bir ameliyattır. 

 

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün Mü?

 

Kızlık zarı dikimi mümkündür ve en sık yapılan operasyonlardan biridir. Herhangi bir travma (penis, yabancı cisim penetrasyonu) nedeniyle bütünlüğü bozulduğunda cerrahi onarım mümkündür.

 

Kürtaj Nedir?

 

Kürtaj, gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılmasıdır. Embriyolar tıbbi ve/veya cerrahi yöntemlerle rahimden çıkarılır. İlaçla kürtaj hamileliğin ilk birkaç haftasında doktor gözetiminde evde yapılabilir. Cerrahi prosedür, eğitimli ve lisanslı bir profesyonel cerrah tarafından güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır. Nadir durumlarda üreme organları zarar görebilir. 

 

Kürtaj, istenmeyen veya planlanmamış bir gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılmasıdır. Bu ağrısız ve kısa süreli bir işlemdir. Tıp alanındaki birçok işlemin ortak adı olarak da bilinen kelimenin kökeni temizlikten gelmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak kürtajın genel çerçevesini tanımlamak mümkün olabilir. Hamilelik veya hamilelik dışında herhangi bir sağlık durumu nedeniyle yapılan operasyon duruma göre farklı yöntemlerle ve farklı zamanlarda yapılır.

 

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

 

Kürtaj denilince ilk akla gelen istenmeyen gebeliktir ancak bu durumun ötesinde belli sebeplerle operasyon yapılır. İşlem öncesi muayene ve ultrason yaptırmak ve soruna yönelik hareket etmek önemlidir.  Hamileliğin 10 haftayı geçmemesi durumunda kişi kendi isteğiyle sonlandırılır.  Belli bir hamilelik dönemine gelinmiş olmasına rağmen bebeğin kalp atışının olmaması. Hamilelik normal seyrinde ilerlerken risk altında olmak için bir neden yoktur ve bebeğin kalp atışları durur.  

 

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

 

Kürtaj kararı verildikten sonra operasyon için hazırlık aşamasına geçme zamanıdır. Tıbbi kürtaj ağrısız ve kısa bir işlem olsa da cerrahi müdahale yaptırmadan önce akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Öncelikle operasyon olacak kişinin 5-6 saat öncesinden aç ve susuz olması gerekmektedir.

 

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?


Operasyon bir tıbbi müdahale şeklidir. Özellikle ameliyat sonrası kürtaj için tüm kurallar geçerlidir.

Operasyondan sonraki ilk gün temiz tamponlarla proksimal kanamayı izlemek gerekir. Cerrahi müdaheleden sonra 10-15 gün boyunca az miktarda ara kanama olabilir. Gerekirse doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri alabilirsiniz.

 

Kürtaj Fiyatları

 

Uygulama sadece istenmeyen bir hamileliği sonlandırmakla ilgili değildir. Rahim kanseri teşhisi için operasyon sonrası rahim temizliği ve biyopsiler gibi birçok uygulama alanı vardır. Bu nedenlerle kürtaj için tek bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Gebeliğin ilk 10 haftasında yasal olarak yapılan cerrahi müdahale kürtajın yapıldığı hafta, yapılan ameliyatın türü, hastanın tıbbi durumu, gebelik ve gebelik gibi değerlendirme kriterleri ile operasyon fiyatı belirlenir.


 

Labioplasti Neden Uygulanır?

 

Sarkık dudaklardan kaynaklanan sorunlardan labioplasti bazıları şunlardır:

 

 • Utanç ve güven kaybı
 • Beden imajı bozukluğu
 • İlişki sırasında esnemeye bağlı ağrı, ağrı hissi
 • Seks sırasında hissedememe (özellikle klitoris çok fazla deri ile kaplıysa)
 • Kronik lokal tahriş
 • Sık vajinal enfeksiyonlar
 • Adet sırasında hijyen sorunları ve tuvalete gitme ihtiyacı
 • Jimnastik gibi egzersiz sonrası ter, koku ve enfeksiyon sorunları
 • Tayt giyerken sürtünme
 • Tayt giyerken cinsel organları dışarıdan tanımak
 • Bacaklarda rahatsızlık, bisiklete binme ve oturma

 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

 

İç dudak sarkması labioplasti kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek noktaya geldiyse veya dudak dolgusunun tıbbi bir zorunluluk haline geldiği durumlarda kullanılabilir. Hekim uygun görürse ameliyat edilemeyecek başka bir tıbbi durumu olmayan her yaştaki yetişkin kadınlara uygulanabilir.

 

Uygun doğum sonrası sarkma vakalarına uygulanabileceği gibi, hiç doğum yapmamış, dudak büyütme ameliyatına aday olabilecek bayanlara da labioplasti özgüven kazanma testi olarak uygulanabilir.

 

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?

 

İç dudak estetiği labioplasti ameliyatı için çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Hastanın dokusunun doğasına, ihtiyaçlarına ve cerrahın deneyimine bağlıdır. Bu konuda labia minör plastiği yapan cerrahın tecrübesi çok önemlidir. İç dudak estetiğinin ana yöntemleri:

 

 • V plastik
 • Eğri kesim (kısmi eksizyon)
 • Kama kesim
 • Lazer labial plasti
 • Z-plastik
 • Delaminasyon teknolojisi
 • Star labial plasti olarak sıralanabilir.

 

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

 

İç dudak estetiği ameliyatı fiyatı, iç dudak estetiği ile klitoral büyütmenin birlikte yapılıp yapılmamasına, anestezi tipine, vajina daraltma gibi ek adımların gerekip gerekmediğine bağlıdır. İç dudak estetiği labioplasti ameliyatının maliyeti, işlemin lokal mi yoksa genel anestezi ile mi yapıldığına ve vajinal estetik gibi ek işlemlerin kullanılıp kullanılmadığı göz önünde bulundurulur.

 

AdminAdmin