GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 00:11

Kısırlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısırlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısırlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız, yalnız değilsiniz.

Ne yazık ki kısırlık ve doğurganlığın bozulması oldukça yaygındır ve üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 12'sini etkiler.

 

Ancak kısırlık genellikle tedavi edilebilir. Bu nedenle gebe kalma konusunda sorun yaşıyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünmeniz önemlidir.

 

Kısırlık nedir?

Kısırlık, gebe kalma yeteneğinin bozulmasına neden olan üreme sisteminin bir hastalığıdır.

 

Yaygın nedenler nelerdir?

Başarılı bir hamileliğin gerçekleşmesi için kayda değer sayıda olayın düzgün bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Aslında, üremeyi ne kadar derinlemesine inceler ve anlarsak, bunun gerçekleşmesi o kadar şaşırtıcıdır. Örneğin sağlıklı bir yumurtanın gelişmesi ve yumurtlaması, spermin yeterli miktar ve kalitede olması, rahim ve fallop tüplerinin normal şekilde çalışması, hormonal anormallikler olmaması ve zamanlamanın doğru olması gerekir. Bu süreçlerin herhangi birindeki anormallikler - ve diğerleri - kısırlığa neden olabilir.

 

Kısırlık hakkında yaygın efsaneler nelerdir?

Ne yazık ki kısırlık, mitler ve yanlış anlamalarla dolu bir alandır. En yaygın olanlardan birkaçı, kısırlığın nadir görülmesi (değildir; yaklaşık 8 çiftten 1'ini etkiler) ve hamile kalmanın kolay olmasıdır (değildir; normal işleyen üreme sistemlerine sahip sağlıklı bir çift için, belirli bir ayda gebe kalma oranı sadece yüzde 20-25'tir). Bu nedenle, sadece birkaç aylık denemeden sonra hamile kalmamak bir endişe nedeni değildir, ancak aynı zamanda 12 ay sonra başarı olmazsa, bir değerlendirme yapılmalıdır.

 

Bir başka yaygın efsane, kısırlığın her zaman kadından kaynaklandığıdır. Aslında, kısırlığın bir nedeni bulunduğunda, tüm vakaların yaklaşık yarısında erkek faktöründen kaynaklanmaktadır.

 

Kısırlıkta yaşın rolü nedir?

Yaş, özellikle kadının yaşı önemli bir rol oynar. Bir kadın sahip olacağı tüm yumurtalarla doğar. Bir kadın yaşlandıkça yumurtaların sayısı ve kalitesi azalır.

 

Yaşın etkisi hakkında ne yapılabilir?

Giderek daha popüler hale gelen bir seçenek, ilaç almayı ve ardından yumurtaları almak için küçük bir prosedüre sahip olmayı içeren yumurta dondurmadır. Yumurtalar daha sonra dondurulur ve saklanır. Dondurulduktan sonra, yumurtaların yaşlanması için bir “duraklat” düğmesine basmış gibisiniz; yumurtalar 10 yıl sonra olduğu gibi bir ay sonra da sağlıklı olacak. Yumurta dondurmak için ideal bir yaş yoktur, ancak genellikle 35, doğru dengeyi sağlayan bir yaş olarak kabul edilir, ancak çok bireyseldir ve hastalar riskler ve faydalar konusunda jinekolog veya kadın doğum uzmanından danışmanlık almalıdır.

 

Vajinismus nedir?

Vajinismus , penetrasyon girişiminde bulunulduğunda pelvik tabanın istem dışı kasılması ve spazmını içeren psikoseksüel bir durumdur. Temel olarak, vücudunuzun penetrasyon korkusuna verdiği otomatik tepkidir.

 

Tampon, parmak, penis veya jinekolojik muayene aracı olsun, vajina hiçbir şeyin giremeyeceği kadar büzülür ve daralır.

 

Vajinismusa fiziksel ağrı da eşlik eder ve vajinismuslu kişiler ağrıyı hafif rahatsızlıktan vulva ve vajinalarında bıçaklanma veya yanma hissine kadar değişen bir aralıkta tanımlarlar.

 

22 yaşındaki bir hasta "Sanki kaynayan sıcak bir bıçak sizin pelvik tabanınıza saplanıyor ve içeri girmeye çalışan her şey sizi ikiye bölme potansiyeline sahip" şeklinde tanımlıyor.

 

Vajinismus birincil veya ikincil olabilir. Birincil vajinismus, durumun genç yaştan itibaren, daha seks yapmaya başlamadan önce ortaya çıkmasıdır. Primer vajinismusu olan kişiler, ilk kez tampon takmaya çalışırken veya ilk jinekolojik muayene sırasında vajinismusa sahip olduklarını fark edebilirler.

 

İkincil vajinismus ise travmatik bir deneyimin, durumun daha sonraki yaşamda ortaya çıkmasını tetiklediği zamandır. İkincil vajinismus hayatın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve akut enfeksiyon, doğum, ilişki sorunları veya cinsel saldırı gibi belirli bir olay veya travmadan kaynaklanabilir. Bozukluk genellikle travma, anksiyete, depresyon ile bağlantılıdır.

 

Vajinismus çok karmaşık bir durumdur ve kişinin yaşam kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır. İlişki, imkansız olmasa da acı verici hale gelir ve bu, toplumun nüfuz edici seks takıntısıyla daha da kötüleşir.

 

Aynı zamanda, kişinin fiziksel sağlığının yanı sıra zihinsel sağlığını da etkileyen büyük miktarda duygusal sıkıntıya neden olabilir.

 

AdminAdmin