GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2022 17:55

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta yatağı özel olarak, yatalak olan hastalar için üretilir. Hastaların, yatmaya bağlı olan bazı rahatsızlıkların önlenebilmesi amacı ile ve tedavi süreci boyunca hastaya daha fazla konfor sunmak amacı ile üretilir. Uzun süren ve yatma gerektiren dinlenme döneminde kas ve iskelet sistemi hastalıklarına sebep olabilir. Dolaşımı da olumsuz etkileyecek olan ve uzun süren yatarak dinlenme dönemi dolaşım bozukluklarına da sebep olabilecektir. Yatak yarası denilen rahatsızlık, hareket yetersizliklerine ya da yokluğuna bağlı olarak gelişebilir ve tedavi süreci oldukça zordur. Hasta yatakları sadece hastanelerde kullanılmaz. Klinikte, evde ve diğer sağlık hizmeti veren tüm kuruluşlarda da kullanılır.

 

Hasta Yatağı Nasıl Olmalı?

Hasta yatağı tercihi gerçekten özenli seçilmesi ve özen verilmesi gereken bir karar olmalıdır. Çünkü gününün neredeyse tamamını yatak üzerinde geçiren hastaları için vücudunun olabildiğince konforlu duruma getirecek bir ortam oluşturmak önemli sorumluluklar arasında olmaktadır. Hasta yataklarının seçimini yaparken kısaca aşağıdaki konulara çok dikkat etmenizi önerilir;

 • Doktorunuzun ortopedik yataklar için bir tavsiyesi olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü her türlü rahatsızlığın kendine ait koşulları bulunur ve genellememek faydanıza olur.
 • Hastanızın kilo ve yatış pozisyonuna (yan yatış, yüzüstü ya da sırtüstü yatış ) göre bir yatak tercihi yapmanız gerekmektedir.

Hasta Yatağı Modelleri Nelerdir?

Hasta yatağı modelleri birçok farklı kriterlere sahiptir. Amacınıza en uygun hasta yatağını seçmek artık çok kolay olmaktadır. İhtiyacınıza en uygun hasta yatağını tercih ederek hastanıza konforlu bir yatış imkanı sağlayabilirsiniz. Hasta yatağı modelleri şu şekildedir:

 • Bakım türüne göre hasta yatakları:
  - Kritik bakım yatağı
  - Ayarlanabilir Hastane Yatağı
  Tedavi edici  bakım yatağı
  - Rehabilitasyon bakım yatağı
  - Uzun süreli bakım yatağı
  - Özel Hastane Yatağı

- Lazımlıklı hasta yatağı

 • Güç türüne göre hastane yatağı:
  - Elektrikli Hastane Yatağı:
  - Yarı Elektrikli Hastane Yatağı
  - Tam Elektrikli Hastane
 • Manuel hastane yatakları:
  - Düz hastane yatakları
  - Tek Krank Hastane Yatakları
  - 2 Krank Hastane Yatakları
  - 3 Kranklı Manuel Hastane Yatakları
 • Hastane odası yönetim türüne göre üretilen hastane yatakları
  - Genel hasta yatağı
  - Pediatrik yatak
  - Basınç tahliye yatak türü
  - Doğum için yatak türü
  - Bariatrik yatak

- Lazımlıklı hasta karyolası

 

 

AdminAdmin