GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2023 16:45

Fatiha Suresi Anlamı

Fatiha Suresi Anlamı

Fatiha Suresi Anlamı

 

Kur’an-ı Kerim’in mushafta 1.sırasında yer alan ve iniş sırasına göre 5.sırada olan olan Fatiha Suresi, Müslümanların her namazında okuduğu suredir.

 

Fatiha Suresi Türkçe okunduğunda, ilk cümlesindeki iki kelimeden oluşabilecek iki bireysel teşbih (benzerlik) hemen göze çarpar. Zira, "Bismillah er-Rahman er-Rahim" gibi maneviyata şerhlerini, güzel isimleri ve sıfatları ile açılış gösterirken, her cümledeki iki kelime, sonsuzluk ve sonsuz koşulların kapsamına teşbih edilmiştir. Bu, sonsuzluğun mükemmel bir ifadesi olarak inşa edilmiş bir parça ifade etmektedir. İkinci cümleye geçildiğinde, "Hamd, yalnızca Allah'a mahsustur" ifadesi, özellikle Allah'ın birliğini öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda Fatiha suresi anlamı ise;

 

l Fatiha Suresi, üç makam olarak, tefekkür, iman ve dua olarak açıklanmıştır. Tefekkür, bu sureye Allah'tan başka hiç kimsenin reddedilemez bir konuma sahip olmasının anlatıldığı anlamına gelir. İman, Allah'ın bütün arzuların sahibi olduğunu ve hükümdarı olduğunu ifade eder. Dua, kişinin Allah'a, özel olarak kendisine mahsus olan arzularını dile getirmesidir. Fatiha Suresi, neredeyse her Müslümanın her gün üç konu hakkında tefekkür üzerine yaşayacağını belirtir.

l Fatiha Suresi, üç anahtar noktaya sahiptir: sevgili Allah'a, Kelime-i Şahadet'e ve El-İnsan'a dayanır. Kur’an bunların tümünün, Allah'ın arzularının tümüyle konu edildiği mesajlar arasında yer aldığını öğretir. Söze devam eden bu isimler, Allah'ın gücünün, özgürlüğünün, ilmi ve adaletinin tüm insanlar için iletişim kurulmasıyla kendisini gösteren belirtileri olduğunu vurgular.

Fatiha Suresi Faziletleri

Fatiha Suresi, insanı strese iten şeyleri temizleyip sakinleştirmek için gelmiş olmakla beraber, hakikatin doğasını da vurgulamaktadır. Harekete geçerek rahatlamayı teşvik eder, iman ile zor zamanlarda yol almak için hikmeti gösterir. Sure, gerçek anlamda hassas bir konu olan tövbenin anlaşılması ve tövbe şeklinin hayata geçirilmesinden oluşan süreci kapsamaktadır.

 

Fatiha Suresi, zalim yaklaşımları çözmek ve adaletin yerine getirilmesini sağlamak adına bir çağrıda bulunur. Sure, belki de istisnai bir husustur ve gerçek anlamda bu durumu değiştirmek için dualar etmektedir. Fatiha Suresi, hayatın yaşanabilir olması için kişinin her gece dua etmesini önermektedir. Sure, kişinin her çağrıda Allah'a kendini bırakarak Allâh'ın rahmetini ve mükâfatlarını aramasını talep etmektedir. Fatiha suresi anlamı ile birlikte hayatın her aşamasında okuyabilirsiniz.

 

AdminAdmin