Gündem Kulisi - Ankara Gündem Haberleri
HV
02 EKİM Pazartesi 13:47

Dernek Kurmak İçin Gerekli Şartlar

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2022 11:04
Dernek Kurmak İçin Gerekli Şartlar

Dernek Kurmak İçin Gerekli Şartlar

 Dernek kurmak pek çok kişinin hayalini kurduğu bir şeydir. Herkes dernek kurmanın basit bir iş olduğunu düşünse de her konuda olduğu gibi bu konuda da biraz zorlu bir süreç sizleri bekleyecektir. Bu sürecin sonunda ise hayalini kurduğunuz derneğinize kavuşmuş olacaksınız. Gerekli koşulların sağlanmaması durumunda ise dernek kurmanız mümkün olmayacaktır.

 

 Dernek Kurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir 

 Dernek kurmak için gerekli olan pek çok şart vardır. Bu şartların hepsinin eksiksiz ve hatasız bir şekilde sağlanması gerekecektir. Aksi takdirde dernek kurmanızın mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Bu şartlar ise şöyledir:

 

 1- Bir dernek açma fikriniz varsa, öncelikle kendiniz ile beraber en az 7 kişi bir araya gelmiş olmanız gerekiyor. Örneğin 5 kişi bir araya gelerek dernek kurmanız mümkün olmayacaktır. Elbette sayı olarak en az 7 kişi gerekmektedir. Bu sayıdan fazlası olması durumu hiçbir şekilde sorun yaratmayacaktır. Kısacası 7 kişinin beraber hareket edip, gerekli belge ve imzaları toplayarak bir dernek kurması gerekmektedir. Bu koşul dernek kurmak isteyenlerin öncelikle yerine getirmesi gereken koşul olarak göze çarpmaktadır.

 

 2- En az 7 kişi olarak bir araya geldikten sonra ise gereken koşullar elbette ki bitmemektedir. Bir derneği kurmanız için belki maddiyata gerek olmadığını düşünebilirsiniz ama yürüteceğiniz konu ne olursa olsun belli bir maddi duruma sahip olmalısınız. Bu açıdan da ne kadar fazla kişi bir araya gelip dernek kurarsanız daha avantajlı olursunuz. Kısacası bir para birikimine sahip olmanız dernek kurmanız açısından oldukça önemli ve gerekli bir şarttır.

 

 3- Bir dernek kurmayı istiyorsanız bu dernek faaliyetlerini yürütmek için bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bu yer kimi zaman küçük bir daire olabilirken, kimi zaman ise çok daha büyük bir yer olabilir. Bu tamamen size ve derneğinizin çalışmaları ile alakalı olacaktır. Her şeye rağmen faaliyetlerini sürdüreceğiniz ve bu konuda bir araya gelip sohbetler edebileceğiniz derneğiniz için uygun bir yer bulmanız şarttır. Kısacası, dernek kurmak isteyenlerin çalışmaları için uygun bir yer bulmasının şart olduğu söylenebilir.

 

 4- Bir iş açtığınız zaman nasıl ki çeşitli belgeler gerekiyorsa dernek kuracakken de aynı şekilde gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden bazıları her yerde geçerli olan ve bilinen belgelerdir. Bu belgelerin yanı sıra derneği kuracağınız şehirde farklı belgeler istenebilmektedir. Bu belgelerin ne olduğunu araştırıp öğrenmelisiniz. Ardından ise bu gerekli belgeleri tüm dernek kurucuları imzalayarak istenen yerlere gönderilmelidir. Kısacası belgelerin eksiksiz, hatasız ve imzalı olarak doldurulması ve gönderilmesi dernek kurmanın şartlarından biridir.

 

 5- Belediyeler ve gerekli diğer merciilerin izni olmadan dernek kurmanın mümkün olmayacağı bilinmelidir. Bu sebeple imzalanması ve onaylanması gereken tüm belgeler bu gerekli merciilere gönderilip onay almalıdır. Aksi takdirde dernek kurmanız mümkün olmayacaktır. Bu da dernek kurmak için gerekli koşullardan bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 Dernek Kurmak Kolay Mıdır ?

 

 Tüm şartlardan sonra en merak edilen konu dernek kurmanın kolay olup olmadığıdır. Bu konuda pek çok kişinin farklı düşüncesi olsa da dernek kurmanın çok da zor bir şey olmadığını söylemek yanlış olmaz. Sadece dernek kurarken hiçbir gerekli noktayı atlamadığınıza emin olmalısınız. Bundan sonrası çok daha kolay olacaktır.

 

 Öncelikle dernek kurmak gibi bir düşünceniz varsa belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurma konusuna dikkat etmelisiniz. Bu belgeleri doldurmak da oldukça kolay ve kısa sürecek bir işlem olacaktır. Bunun yanı sıra yapılacak tüm işlemlerin de oldukça kolay olduğu gibi hızlı bir şekilde halledileceğini de göreceksiniz.

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
- betboo-1xbet betpas- --betturkeygiris.org- tipobet365