GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2023 19:09

2023’te Hanoi’ye Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

2023’te Hanoi’ye Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

2023’te Hanoi’ye Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

 

Hanoi, Vietnam'ın kuzey bölgesinde yer almakta olup ülkenin en büyük ikinci şehri ve başkentidir. Hanoi'ye seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının Vietnam vizesini almaları gerekmektedir. Hanoi'ye gidecek kişilerin vize işlemleri hakkında en merak edilen konuları Türkiye'den yapılan Vietnam vize başvurularında C1 dökümanı ve başvuru hizmeti veren akredite danışmanlık şirketi VZM Grup yetkili danışmanı Damla Kızılkoca’ya sorduk.

Hanoi Seyahati için Vize Gerekli Midir?

T.C. vatandaşlarının Hanoi için vize gereklilikleri sahip oldukları pasaport türüne ve seyahat sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Umuma mahsus pasaport hamilleri tüm Vietnam seyahatleri için vize almak zorunda iken; diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri ise 90 güne kadar yapılacak seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır.

Hanoi için Vize Nasıl Alınır?

Hanoi için Vietnam vizesi alınırken, başvuru sahipleri ilk olarak vize onay mektubu olan C1 belgesini edinmelidir. Vize onay mektubunu alan başvuru sahipleri, vize almış sayılır ve sadece vizelerini Ankara Vietnam Büyükelçiliği veya Hanoi Noi Bai Uluslararası Havaalanı sınırında pasaporta işletmeleri gerekir.

 

Vietnam Vize Onay Mektubu (C1 Belgesi) Başvurusu

Vietnam vize onay mektubu olan C1 belgesi, başvuruların akredite acenteler üzerinden yapılması ile alınır. e-posta ile gerekli belgelerin akredite acentelere gönderilmesi yeterlidir ve başvuru sahibinin seyahat detaylarına bakılarak acente yetkilileri tarafından C1 belgesi için başvuru yapılmaktadır. C1 belgesi yaklaşık 1 haftada çıkarak e-posta ile başvuru sahiplerine gönderilir.

Vietnam vize onay mektubu başvurusu için ücretler akredite acentelere göre değişir. Akredite turizm acentesi VZM. Grup’un çalıştığı Vietnam turizm acenteleri üzerinden yapılacak vize onay mektubu başvuruları için 15 günlük tek girişli Vietnam vizesi ücreti 200 dolar, 22 günlük tek girişli Vietnam vizesi ücreti ise 255 dolardır.

 

Vietnam vize onay mektubu görseli aşağıda verilmiştir.

 

 

 

 

Vietnam Vizesini Pasaporta İşletme

Vietnam vizesini pasaporta işletmek için başvuru sahiplerinin Ankara Vietnam Büyükelçiliğine başvurması ya da kapıda Vietnam vizesi alması gerekmektedir.

Vietnam Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Vietnam Büyükelçiliğinden yapılacak vizenin pasaporta işletilmesi talepleri için; vize onay mektubunun bir kopyası, gidiş-dönüş uçak rezervasyon belgeleri, otel rezervasyon belgeleri, çalışanlar için çalışma kartı (kartvizit), pasaportun ilk sayfasının fotoğrafı ve kimlik fotoğrafı mail yoluyla elçiliğe iletilir. Başvuru sahibinin pasaportu Büyükelçiliğe gönderilir ve işlem sonrasında vize işlenen pasaportlar başvuru sahibine geri gönderilir. İşlem ücreti olarak 180 dolar talep edilir.

Hanoi Kapıda Vize Başvurusu

Hanoi kapıda vize başvurusu için vize onay mektubu alındıktan sonra Hanoi'ye Noi Bai Uluslararası Havaalanından giriş yapmak üzere seyahat edilmelidir. Pasaport kontrolünden önce sınırda vize başvurusu yapılarak Vietnam vizesi pasaporta işletilmelidir.

Sınırda Vietnam vize başvurusu için başvuru sahiplerinin Vietnam giriş çıkış formu (başvuru formu), pasaport, vize onay mektubu, fotoğraf ve 25 USD vize harç ücretini ibraz etmeleri gerekmektedir. Böylelikle 1-2 saat içinde Vietnam vizesi pasaporta işlenir ve Hanoi'ye giriş yapılabilir.

Hanoi İçin Vietnam Vizesi Kaç Günde Alınır?

Hanoi için Vietnam vizesi; vize onay mektubunun alınması da göz önünde bulundurulduğuna Büyükelçilik üzerinden genellikle 14-30 günde; sınırda vize için ise 4-7 gün arasında alınabilmektedir.

 

Damla Kızılkoca Kimdir?

 

 

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve 2022 yılının Şubat ayından beri vizem bünyesinde vize başvuruları ve oturum izinleri için 10’dan fazla ülke için kıdemli danışman olarak görev almaktadır.

Hanoi'de Gezilecek En Popüler Yerler

 

 

 

Hanoi’de gezilecek popüler yerler aşağıda listelenmiştir.


 

 • Old Town Quarter
 • Hoan Kiem Gölü
 • Vietnam Etnoloji Müzesi
 • Bach Ma Tapınağı
 • Tren Sokağı
 • Edebiyat Tapınağı
 • Ho Chi Minh Mozolesi
 • Hoa Lo Cezaevi Müzesi
 • Opera Binası
 • St. Joseph’s Katedrali
 • Chua Tran Quoc
 • One Pillar Pagoda
 • Long Bien Köprüsü
 • Ha Long Körfezi
 • Water Puppet Tiyatrosu
 • Thang Long İmparatorluk Kalesi
 • Hanoi Askeri Tarih Müzesi
 • Hanoi Güzel Sanatlar Müzesi

 

AdminAdmin