GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 17:57

Ümraniye Oto Elektrik

Ümraniye Oto Elektrik

Ümraniye Oto Elektrik

Ümraniye oto elektrik, yakıt türü fark etmeksizin her aracın elektrik sorunu ile ilgilenen ve gerekli çözüm yolları sunan yetkili araç servisidir. 

Elektrik Sistemi

Yeni teknoloji ile üretilen otomobiller, elektrik sistemi olmadan çalışmazlar. Çünkü elektrik sistemi; motoru çalıştırmak, far ve lambaları yakmak, bujilerin motordaki hava yakıt karışımının ateşlemek, cam silecekleri, kontrol paneli, klima, ses sistemi ve benzeri diğer bölümleri çalıştırmak için elektrik gereklidir.

Araçta bulunan elektrik akümülatör aracılığı ile sağlanmaktadır. Araçtaki motor çalışır haldeyken akümülatör şarj edilmektedir. Bu şarj işleminin amacı, elektrikle beslenen alıcılara ulaşmak ve bataryayı devamlı şarjda tutmaktır.

Sistemler

1. Akümülatör: elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren akümülatör elektrik enerjisini çeviren bir cihazdır. Motorun çalışmadığı durumlarda mevcut kimyasal enerjiyi depoladığı yerden alıp elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

2. Kontak sistemi

3. Bobin: Elektrik gerilimini yükselten parçadır.

4. Distribütör: meydana gelen yüksek gerilimi uygun bir zamanda bujiye göndermekte ve yanma eylemini gerçekleştirmektedir.

5. Marş motoru: Aracın ilk hareketini sağlayan parçadır.

6. Alternatör: Motorun yapmış olduğu hareket enerjisi ile elektrik üretmektedir. Motor çalışmazken elektrik enerjisi üretilmez. Bu nedenle akümülatör elektrik enerjisi için gereklidir.

7. Buji: İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını kıvılcım yoluyla üreterek ateşleyen bölümdür. 

Ümraniye Oto Elektrik Servisi

Oto Elektrik ve Elektronik Sistem Kontrolü

Elektrik sisteminde yer alan her bölümün doğru bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Sorunun hangi bölümde oluştuğu tespit edilmekte ve işlemlere o şekilde başlanmaktadır. Ümraniye oto elektrik servisi, işlemlerin doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için son teknoloji cihazlarla ölçümleri yapmaktadır. Yapılan ölçümlerle birlikte doğru sonuçlara ulaşılmakta ve bakım işlemine geçilmektedir. 

 Akü kontrolü

1. Eleman toz kapaklarında tıkanıklık

2. Akünün elektrolit seviyesi

3. Kutup başlarında darbeden dolayı erime ve bükülmeler

4. Akü kutusu ve kapağında ezilme, erime, çatlak, delik, kırık gibi sorunların tespiti

5. Akünün üzerinde kutup başlarının kısa devre sorunu ile karşılaşmasına neden olacak maddelerin tespit edilmesi

Alternatörün bakımı ve şarj kontrolü

Sigorta ve rölelerin kontrolü

Marş motoru kontrolü

Elektrik ve elektronik kontrol sistemi hizmeti içerisinde bu başlıklar üzerinden bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu noktalar elektrik sisteminin en önemli parçaları olması sorunların da oluştuğu yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda her bölüm kendi içerisinde kontrol edilmektedir.


 

HandeHande