GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 20:21

2022'de Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022'de Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

2022'de Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

 

Norveç, Kuzey Avrupa’da yer alan ve İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan bir ülkedir. Norveç; Rusya, Finlandiya ve İsveç ülkeleri ile komşudur. Norveç’in batısında Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi vardır. Norveç hem turistler tarafından ziyaret edilmekte hem de gelişmiş bir ülke olmasından dolayı yabancı ülke vatandaşları tarafından yaşamak ve çalışmak için tercih edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Norveç T.C Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Norveç, umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinden Norveç seyahatleri için vize istemektedir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutulmaktadır.

Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Norveç vize türleri uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli vize (C tipi) 180 gün içerisinde 90 gün konaklama izni vermektedir. Norveç turist vizesi ve Norveç Schengen vizesi kısa süreli vize türleri içerisindedir.

Norveç D vizesi yani uzun süreli vize ise aile birleşimi yapmak, uzun süreli eğitim almak ya da çalışmak gibi amaçlar için verilmektedir. Uzun süreli eğitimler için D tipi Norveç öğrenci vizesi alınmalıdır.

Norveç Vize Şartları Nelerdir?

Norveç vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin geçerli bir pasaportunun bulunması
 • Başvuru sahibinin sicil kaydının temiz olması
 • Seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair yeterli finansal kaynağın olması
 • Başvuru sahibinin kendi ülkesi ile bağının güçlü olduğunu ispatlaması
 • Norveç seyahat süresinin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Norveç seyahati dönüşünden sonra 3 ay daha geçerli olan, en az 2 sayfası boş olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Norveç vize başvuru formu: Seyahat amacına uygun Norveç vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Üzerine bir adet fotoğraf yapıştırılan dilekçenin sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Nüfus kayıt örneğinin ilgili kurumlardan ya da e-devletten QR kodlu bir şekilde alınması gerekmektedir.
 • Maddi kanıt: Norveç seyahati masraflarının rahat bir şekilde karşılanabileceğini gösteren son 3 ayın banka hesap dökümleri veya maaş bordroları gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Ulaşım bilgileri: Norveç gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonlarının yapılmış olması gerekmektedir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan, seyahat bitiminden 15 gün sonra daha geçerli olan en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Norveç seyahatinde kalınacak otel ya da kiralık evin rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.

Başvurulan Norveç vize türüne, başvuru sahibinin mesleğine ve yaşına göre istenilen evraklar değişkenlik gösterebilmektedir.

Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç vize başvuru formunu doldurmak için Norveç Göçmenlik Dairesi’nin (UDI) online sistemine kayıt olmak gerekmektedir. Online siteye kayıt olduktan sonra başvurulacak vize türü seçilir ve ilgili başvuru formu online bir şekilde doldurulur. Vize başvuru formunun tamamı doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulup onaylandıktan sonra form, başvuru sahibinin e-posta adresine gönderilmektedir. Başvuru sahibi e-posta adresine gönderilen doldurulmuş vize başvuru formunun çıktısını almalıdır.

Norveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Norveç vizesi için seyahat sağlık sigortasının; en az 30.000 euro teminatlı olması, seyahat süresininin tamamını kapsaması, ayakta ve yatarak tedavi masraflarını karşılaması gerekmektedir.

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç vize başvurusu, online vize başvuru formu doldurulduktan sonra yetkili aracı kurumdan vize başvuru randevusunun alınması ile yapılmaktadır. Kısa süreli Norveç vize başvuru randevuları aracı kurumun başvuru merkezinden, uzun süreli Norveç vize başvuru randevuları ise aracı kurumun başvuru merkezinden ya da Türkiye’deki Norveç dış temsilciliklerinden alınmaktadır.

Türkiye’deki yetkili Norveç dış temsilcilikleri, Ankara Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Konsolosluğudur. Vize başvurusu, randevuda vize başvuru evraklarının teslim edilip, biyometri işlemlerinin yapılması ile tamamlanmaktadır.

Norveç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Norveç Schengen vize başvuru ücreti 12 yaş ve üzerindekiler için 80 euro, 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 40 eurodur. Uzun süreli Norveç vize başvuru harç ücreti ise 5.900 Norveç kronudur. Vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ücreti dahil 2022 yılı için Norveç vizesi toplamda X euro olmaktadır.

Norveç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Norveç kısa süreli vizeleri ortalama 15 günde çıkmaktadır. Uzun süreli Norveç vize başvuruları ise 1-3 ay arasında sonuçlanmaktadır. Norveç vizesinin çıkma süresini yoğunluk, resmi tatiller ve eksik evraklar gibi faktörler etkileyebilmektedir.

Norveç Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç vize takip ve sorgulama işlemi Norveç Göçmenlik Dairesi online sistemi üzerinden ve aracı kurumun online takip sistemi üzerinden yapılmaktadır. Vize takip ve sorgulama işlemini yapmak için verilen referans numarası ve soyisim bilgileri gerekmektedir; bu bilgileri kullanarak takip ve sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç vize işlemleri vize takip işlemi online olarak ya da 5 aşamalı SMS sistemi ile yapılabilmektedir. Norveç vizesi bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numarası ile iletişim kurulabilmektedir.

Norveç Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Norveç vize başvurusunun, planlanan Norveç seyahatinden en az 2 hafta öncesinde yapılması gerekmektedir. Norveç dış temsilcilikleri, daha az süre önce yapılan başvuruları kabul etmeyebilmektedir.

Norveç Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

Norveç vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydında suç bulunması
 • Sahte seyahat belgelerinin sunulması
 • Planlanan seyahatin amacına ve koşullarına ilişkin yetersiz açıklama yapılması
 • Zarar görmüş pasaport sunulması
 • Geçersiz pasaport kullanılması
 • Seyahat programının kanıtlanamaması
 • Geçersiz referans mektubu sunulması
 • Yetersiz geçim kaynağı olması
 • Kabul edilemeyen doğum ve evlilik belgeleri sunulması
 • Geçersiz seyahat sağlık sigortasının olması
 • Konaklama kanıtı sunulmaması
 • Daha önce Schengen vizesinin reddedilmiş olması

Norveç Vize Reddine İtiraz Edilir Mi?

Norveç vize reddine itiraz edilebilmektedir. Vize ret kararının haksız bulunması durumunda kararı takip eden 3 hafta içerisinde İngilizce ya da Norveççe dilinde yazılan bir itiraz dilekçesi ile Norveç dış temsilciliğine başvurunun tekrar değerlendirilmesi için talepte bulunulabilmektedir.

Norveç Schengen Mi?

Evet, Norveç bir Schengen ülkesidir. Norveç vizesi ile diğer Schengen üyesi ülkelerine 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler yapılabilmektedir.

Norveç Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Norveç vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeler: İtalya, Fransa, Macaristan, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

 

 

HandeHande