GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 11:10

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor denilen proteinler bağışıklık sisteminize yönelik tehditleri tanımlayarak yok edilmesine yardımcı olurlar. Özellikle Covid-19 pandemi süreci sonrasında sıklıkla duyduğumuz antikor testi kan örneği alınarak yapılır. Yani, hastaların kanında antikoru aranarak hastalığı geçirip geçirmediğini belirlemiş olursunuz.

Hastadan kan örneği alınarak antikor oranı tespit ediliyor. Sonuçlar çoğunlukla örnek verilince aynı gün çıkmaktadır fakat bazen yoğunluk yüzünden bu süre uzayabilmektedir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Antikor testi genellikle hastanın vücudunda bakteri ve virüs olmasından şüphe edilen durumlardaki kişilere uygulanır. Bulaşıcı hastalıklara yakalanmış veya yakalanma riski altındaki kişilere de uygulanmaktadır.

Çölyak hastalığının tespitinde veya bağışıklık sisteminin yetersiz olması durumunun incelenmesi anacıyla da uygulanması talep edilebilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Kişilerden antikor testi istenmesinin en büyük nedeni enfeksiyon geçirip geçirmediğinin tespit edilmesidir. Çoğunlukla kişilerin hastalık belirtisi göstermediği durumlarda daha çok başvurulan antikor testi ancak kandan alınan örnekle yapılabilmektedir.

Aynı zamanda antikor testi sayesinde kişilerin semptomsuz geçirdiği hastalıkların tespiti de yapılabiliyor. Hastalık tanılarının konulmasında antikor testlerinin payı çok fazladır.

Antikor Testi Yöntemleri Nelerdir?

Antikor testi kişilerde virüs var mı yok mu anlamak için yapılan bir testtir. Üç çeşit antikor testi vardır. LgM, lgG ve lgAantikor testleri olarak uygun olan hastaya yapılır. Kan alınarak yapılan testlerdir.

Antikor Testi Fiyatları

Antikor testleri hemen her hastanede yapılabilmektedir. Kişi bulaşıcı bir hastalık geçirmiş mi geçirmemiş mi bunu anlamak için bu testi yaptırabilir. Antikor testi fiyatları her hastaneye göre farklılık göstermektedir.

Açık Emar Nedir?

Son dönemlerde tıpta en gelişmiş ve son teknoloji görüntüleme yöntemine açık emar denir. En büyük avantajı radyasyon içermemesidir. Bunun yanı sıra, yan etki taşımamaktadır. Ayrıca kesinlikle ağrı vermez. Birçok hastalığın teşhisinde yardım alınan önemli bir yöntemdir.

İnsan sağlığına zararlı herhangi bir tesiri bulunmadığı için açık emar en çok güven duyulan ve tercih edilen görüntüleme yöntemidir. Ayrıca zamandan tasarruf konusunda da son derece başarılıdır. Hastaların emar korkusunu yenmeleri bakımından da güven verdiği için ve hasta yanında refakatçi girebildiği için rahatlatıcı bir yöntemdir.

Radyasyon içermeyen bir cihaz olmasından dolayı da rahatlıkla girilip çektirilebilir. Özellikle çocuk ve yaşlı gruplarıyla ve astım, kalp gibi sağlık sorunları taşıyanların açık emar çektirmeleri daha doğru olacaktır.

Açık Emar Neden İstenir?

Son teknoloji ürünü olarak açık emar birçok hastanın korkmaması bakımından büyük öneme sahiptir. Özellikle korkan ve heyecanlanan hastaların yanında refakatçi olarak birinin bulunması hasta açısından bir hayli rahatlatıcı bir durumdur. Açık emar sırasında cihazın üç tarafı açıktır, geniştir ve oldukça ferahtır.  

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık emarın en önemli avantajı üzeri açık olduğu için kapalı alanda kalma korkusu olanlar için son derece avantajlıdır. Ayrıca sadece yetişkinler için değil çocuk olan hastalar bakımından da çok rahatlatıcıdır. Açık emarın çekim süresi de kapalı emara göre daha kısa olduğu için zaman bakımından da avantajlıdır.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları için emar çektireceğiniz kurumlarla görüşme sağlamanız gerekir. İletişim numaralarından arayarak randevu oluşturabilir ve fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. Fiyatlar çoğunlukla emar hizmeti veren merkeze ve verilen hizmete göre de değişebilir.   

HSG Filmi Nedir?

Tıptaki adı Histerosalpingografi olan hsg filmi halk arasında rahim filmi olarak tanımlanır. Kadın üreme organları olan rahim ve tüplerin kontrollerinde başvurulan bir yöntemdir. Genellikle bebek sahibi olmak isteyip olamayanların, rahim ya da tüplerinden operasyon geçirmiş olanların, tekrarlayan düşükler yaşayanların ve adet düzensizliği yaşayanların HSG filmi çekilmesine karar verilir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG filmi son derece ağrısız ve kısa süre zarfında çekilebiliyor. Geçmiş yıllarda anestezi altında HSG filmi çekimi yapılmaktaydı. Günümüzde ise HSG çekiminin ardından hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler.  HSG filmi çekimi regl kanaması bitiminden 4 gün sonra çekilir. Bu sürede cinsel ilişkiye girilmesi yasaktır ve gebelik şüphesinin olmaması gerekir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

HSG filmi en sık olarak kısırlık tedavisinde karşılaşılan bir yöntemdir.  Kısırlık tedavisi gören hastaların incelenmesi açısından oldukça önemlidir. Böylece, radyolog rahimin şeklini ve yapısını, fallop tüplerinin açık ya da kapalı olup olmadığını araştırıp inceleyebilir.

 Bu tetkikler yoluyla sperm ve yumurta birleşimine engel olabilecek bir tıkanıklık veya döllenmiş bir yumurtanın rahim içine yerleşmesine mani olan durumlar kolayca belirlenerek tedaviye başlanabilir.

HandeHande