GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 11:07

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor Testi

Antikor testi bir kişinin daha önce korona virüs geçirip geçirmediğini anlamak için yaptırılan bir testtir. Kan testi olarak uygulanır. Kişi bazen belirtisiz bir şekilde de covid geçirir ve anlamayabilir ve ya hastalıktan sonra ne kadar bağışıklık oluştuğu merak edilir. Antikor testi ile öğrenmek mümkündür.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Antikor testi özellikle son yıllarda duymuş olduğumuz bit testtir. Bir kişinin covid 19 geçirdikten sonra ne kadar bağışıklık kazanıp kazanmadığını kontrol etmek için yapılır. Çoğu kişinin merak ettiği şey, covid olmadan da yapılıp yapılmadığıdır. Hem covid olanlar hemde olmayan herkes bu testleri yaptırabilir. Hastalığa karşı, bağışıklık durumuna antikor testi ile baktırabilir.

Antikor Testi Neden İstenir?

Antikor testi yaptırmak, aslında kişinin isteğine bağlı bir durumdur. Covid geçirdikten sonra hastanın bağışıklık seviyesi ölçülür. Bazı kişiler de aşı olduktan sonra yaptırmayı tercih eder. Covid hastalığında bağışıklık çok önemlidir.

Çoğu kişinin de merak ettiği bir konudur. Antikor testi genel de özel hastaneler de yapılır ve oldukça da pahalı bir uygulamadır. Klasik kan testleri gibidir. Hastadan kan alınır ve incelenerek sonuç çıkarılır.

Açık Emar Nedir?

Açık emar ultrason ya da muayene ile ortaya çıkmayan hastalıkların tanısını koymak ve bir an önce de tedavisine başlamak için tercih edilir. Detaylı bir ultrason olduğu söylenebilir. Yarım saat ve 45 dakika arasında bir çekim yapılır. Özel bit tekniktir. Genel de omurga sistemi ile ilgili hastalıklar bu şekilde tespit edilir.

Açık emar sıklıkla kullanılan bir tarama yöntemidir. Kişiye hastalık tespiti için detaylı bit tarama yapılır. Birçok hastalık bu sayede tespit edilir ve tedavisine başlanır. Genel olarak yapılma amacı da tanı ve tedavi amaçlıdır.

Herhangi bir yan etkisi olan bir uygulama değildir. Güvenilirdir. Hasta emar alanında uzun süre bekler. Açık emar çekilirken kişinin üzerinde herhangi bir metal eşya olmamalıdır. Çekim süresi çekilen bölgeye göre değişiklik gösterir. En az yarım saat sürecektir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları bazı faktörlere göre değişir. Fiyatları bazı detaylar belirler. Açık emar çekilen hastanenin neresi olduğu önemlidir. Özel hastaneler de fiyatlar yüksektir. Bazı hastalıkları tespit etmek için açık emar gereklidir.

Bel fıtığı ya da menüsküs gibi hastalıkların tespiti, bu şekilde daha kolaydır. Genel de fizik tedavi bölümü ve ortapedi bölümü doktorları, hastaları sıklıkla emar çekimine gönderir.  Daha sonra teşhis koyulu ve ona göre uygun tedaviye başlanır. Açık emar herkesten uzak bir şekilde yapılır. Ağrı, sızı gibi ya da farklı hastayı rahatsız edecek bir sorun olmaz.

Hsg Filmi Nasıl Çekilir?

Hsg filmi günümüzde sıklıkla başvurulan bir tanı yöntemidir. Rahîm filmi de denilebilir. Hsg filmi çektirecek olan kişiler, bunun nasıl yapıldığını merak eder. Öncelikle hasta muayene edilir. Rahim ağzı görüntülenir. Daha sonra rahim içine sıvı bir ilaç gönderilerek hsg filmi çekimine başlanır. Kısa süreli bir uygulamadır. Rahîm hastalıkları kolay bir şekilde ortaya çıkar.

Hsg Filmi Kullanım Alanları

Hsg filmi kadın hastalıkları tespiti için gerekli olan bir uygulamadır. Genel de çocuk sorunu yaşayan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca ultrasonda belli olmayan bazı hastalıkların tespiti içinde kullanılır.

Tüplerin tıkanık olup olmadığı bu şekilde daha kolay anlaşılır. Hsg filmi biraz pahalı bir uygulamadır. Fiyatlar birçok şeye göre değişiklik gösterir. Film öncesi araştırma yapmak,  iyi olacaktır. Ayrıca hangi hastanede çekildiği de önemlidir.

 

 

 

 

 

HandeHande