GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 10:37

Omuz Yırtığı Tedavisi

Omuz Yırtığı Tedavisi

Omuz Yırtığı Tedavisi

Omuz Yırtığı Tedavisi

Kişinin ileri yaşı, kemik sıkışması ve travmatik olaylar kişide omuz yırtılmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda omuz yırtığı çarpma ve düşme gibi sorunlardan sonra da meydana gelebilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Kaslarda meydana gelen güçsüzlük, ağrı veya sızı ve yanma hissi, aynı zamanda günlük aktivitelerin düzgün bir şekilde yapılamaması kişide omuz yırtığı sorununun belirtisini gösterir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle omuz yırtığı hasta kişide omuz ağrısı ve koldaki güçsüzlük gibi belirtiler ile başlar. Bu sorunlardan sonra kişiye fizik muayenesi yapılır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz Artroskopisi hasta kişilerde meydana gelmiş olan diz sorunları için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviye ihtiyaç duyan kimseler genel olarak diz bacak sorunları ile karşı karşıya kalan kimselerdir. Diz Artroskopisi işleminde gelişen tıp ve teknolojiden yararlanarak doktorların hasta kişilerin diz eklemine bakması hastalığın tedavisi için önemli bir durumdur.

Diz Artroskopisi işlemi ile birlikte ciltte açık bir kesi sağlanarak işlem yapılabilir. Bu tedavi ile birlikte kişilerde meydana gelmiş olan sakatlanma yaralanma gibi etkenler en ince ayrıntısına kadar gözlemlenebilir.

Diz Artroskopisi işlemi aynı zamanda kapalı diz ameliyatı olarak da adlandırılabilir. Önceden sadece sorunu tespit etmek amacı ile kullanılan diz artroskopisi işlemi şimdilerde ise hem tanı koyma hem de tedavi yöntemi belirlemek için uygulanabilir.

Diz Artroskopisi işlemi dizde meydana gelmiş olan diz sorunlarının güvenli bir şekilde yok olmasına katkıda bulunur. Artroskopi tedavisi uygulanan hastaların duruma bağlı olarak geceyi hastanede geçirmeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda eklem bölgesinde yapılan muayene türü kişinin hastanede kalma süresini etkileyen faktörler arasında kendini gösterir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz Artroskopi işlemi kapalı diz ameliyatı olarak da bilinip kişinin daha sağlıklı olması için tercih edilir. Diz Artroskopi işleminin yapılması için gergin bağları yok etmek, eklem içinde dolaşan serbest parçaların alınmasını sağlamak, hasar gören eklem kıkırdaklarının törpülenmesi gibi birçok etken işlev görür.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz Artroskopi işlemi yapılırken kişilere birçok faydayı da beraberinde getirir. Diz Artroskopisi tedavisi yapılırken çok küçük boyutlardaki aletler kullanıldığı için kişiye daha küçük kesiler açılır. Bu sayede kişinin vücut bölümünde daha az kesiler meydana gelir.

Aynı zamanda kişi daha çabuk iyileşme gösterebilir.  Bununla birlikte kişiye daha az kesi işlemi açılır ve Artroskopi işlemi cilde girerek son derece detaylı ve en ince ayrıntısına kadar bilgi verebilir. Aynı zamanda Diz Artroskopisi tedavisi kişide daha az doku miktarı zedelenmesine ve daha az dikiş ve daha çabuk iyileşme sürecine götürür.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Omuzdaki sağlık sorunu tespitinin yapılabilmesi için ilk olarak kişinin geçmiş sağlık durumu ve yaşanılan belirtilerin göz önünde bulundurulması tavsiye edilir. Bu sorunun tanısının konulabilmesi için hastanın kolunun kendi ekseni etrafında döndürülmesi gerekir. Daha sonra ise kişiye röntgen işlemi yapılır. Bu şekilde donuk omuz teşhisi yapılır.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Kapsül omuz eklemi kendi etrafında kalınlaşan ve aynı zamanda sıkılaşarak hareket kısıtlamasını meydana getirebilir. Omuz ekleminin uzun bir süre hareketsiz kalmasına sebebiyet veren etkenler ise düşme ya da çarpma gibi etkenlerdir. Bu gibi olaylar donuk omuz sorununu beraberinde getirir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uygulanan donuk omuz tedavisi için ilk olarak kişi belirli egzersizlere tabi tutulur. Aynı zamanda kapsül omuza ilaç vererek bu kapsülün işe yaraması için kişi artroskopik cerrahi işlemine tabi tutulabilir. Bununla birlikte donuk omuz tedavisine kişinin diğer sağlık geçmişi de etki eder.

 

HandeHande