GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 10:30

PCR Kan Testi

PCR Kan Testi

PCR Kan Testi

PCR Kan Testi

Covid-19 salgını için kan testi uygulaması da yapılmaktadır. Hastadan alınan kan numunesinden enfeksiyon değeri incelenir. Bu değer belirli bir oranın üzerine çıkarsa şüphelenilir. PCR testi yanında kan tetkiki de uygulanabilir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

PCR testi diğer adıyla Corona testi hastanın Covid etkeni taşıyıp taşımadığını ortaya çıkaran ve test sonucu hızlı olan bir test türüdür. Bu testin sonucunun belirlenmesi yapıldığı gün içerisinde hastanenin yoğunluk oranına bağlı olarak değişebilir.

PCR testi hızlı sonuç vermesi bakımından hastanın en kısa sürede iyileşebilmesi için hastaya uygulanır. Test sonucuna göre hastaya gerekli olan tedavi uygulanır.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Yapılan çalışmalar sonucunda pcr testi sonuçları mümkün olan en kısa sürede çalışılır. Genel olarak bakıldığında 4- 6 saat gibi bir sürede sonuçlanır. Ancak laboratuvarda olan sorunlar ve fazla sayıda numune olması durumunda en geç 24 saat gibi bir sürede sonuçlanır.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testinde vücudun antijenlere karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı kontrol edilir ve antikor oluşumu incelenir. PCR testi çalışılırken antijen yani hastalık etkeni araştırılır.  Antikor testinde hastalığa karşı savaşacak hücreler incelenirken PCR numunesinde hastalık etkeni gözlemlenir.

Covid Testi (Korona Virüs)

Covid- 19 etkeninin araştırıldığı teste Covid testi denir. Dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne neden olan Covid- 19 salgını hala etkinliğini sürdürüyor. Uzmanların uzun süre çalışmaları sonucunda geliştirilen aşılar ile kontrol altına alınmaya başlandı. Virüs etkeninin hangi vücutta nasıl etki bırakacağı tam olarak bilinmediği için gerekli tedbirler her zaman alınmalıdır.

Hastalık semptomlarını gösteren kişilerden alınan nazofarengeal sürüntü ile çalışılan ve virüs etkeni araştırılan işleme covid testi denir. Vücuda giren antijenin araştırılması için gereklidir. Semptomu olan her hastaya mutlaka uygulanması gereken bir testtir. Antijeni tespit edebilmek için belirtilerin ne zaman başladığı süre önemlidir.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Hasta birey ile temastan en az 5 gün sonra Covid testi uygulanması gerekir. Antijen vücuda girdikten sonra kuluçka dönemi vardır. Kuluçka dönemi süresinde test yapıldığında sonuç doğru çıkmaz. Belirtiler başladıktan sonra uygulanması daha doğrudur.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Covid testi yapılış yönüyle diğer testlerden biraz farklıdır. Günümüzde Corona etkenini tespit eden test kitleri geliştirilmiştir ve tek kullanımlık olarak hastalara uygulanır. Tek kullanımlık test kitleri hastanın ağzından veya burnundan numune alınması ile hastanenin yoğunluk derecesine bağlı olarak sonuç vermektedir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Test sonucu pozitif çıkarsa karantina süreci başlar. Yapılan son güncellemeler sonucunda karantina süresi 7 gündür. Bu süre zarfında Sağlık Bakanlığı’nın verdiği ilaç düzenli kullanılmalıdır. Bol bol sıvı alınmalı ve vitamin desteğine başlanmalıdır.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Uygulanan Covid testi negatif çıkar ise geçici izolasyon süresi tamamlanmış olur. Test sonucu negatif çıkmasına rağmen hastalık belirtileri devam ediyor ve giderek artıyor ise tekrar muayene olunmalı ve test tekrar edilmelidir.

Alerji Testi Nedir?

Alerji testi diğer testlere benzeyen fakat yapılış amacı farklı bir test türüdür. Alerji testinde alerjik etken tespit edilerek hastanın tedavisi yapılır.

Vücudun herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirip gelişmeyeceğini tespit etmek amacı ile uygulanan işleme alerji testi denir. Genel olarak toz, polen, deterjan ve gıda maddelerine karşı alerjik reaksiyon oluşabilir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Alerjik maddeler insanların ölmesine bile sebep olabilir. Bu nedenle sağlığın sürdürülmesi ve yaşamın tehlikeye atılmaması için hassasiyet gelişmesi durumlarında alerji testi yapılması gerekir. Sebepsiz burun akıntısı, hapşırma, geçmeyen öksürük sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Bu belirtiler alerji göstergesi olduğu için test yapılmalıdır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Alerji belirtileri başladıktan hemen sonra test yapılabilir. Bunun dışında yetersiz uyku ve sürekli yorgunluk hissi varsa da alerji testi yapılabilir.

Alerji Testi Fiyatları

Test fiyatları hastane tarafından belirlenir. Detaylı bir test yapılacaksa işlem maliyeti artar. Ancak basit test uygulaması daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle alerji testi fiyatları konusunda bilgi almadan hastaneye karar verilmemelidir.

HandeHande