EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-03-2022 13:53

20 Mart motorin benzin fiyatları

20 Mart motorin benzin fiyatları

Motorin fiyatları iki gece üst üste zamlandı! Son gelen zamlar sonrası gözler "Güncel benzin ve mazot fiyatları ne kadar?" sorusunun cevabına çevrildi. Hatırlanacağı gibi brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından son yapılan zamlar geri alınmıştı. ancak geçtiğimiz hafta Rusya ukrayna savaşının piyasalar üzerinde kurduğu baskı sonucu brent pertrol fiyatında yaşanan yükseklme beraberinde motorin ve benzin fiyatlarına yansıdı.

Akaryakıt fiyatlarına üç gün boyunca üst üste gelen indirimin ardındn motorin fiyatlarına 1 Lira 96 kuruş zam geldi. Motorin zammı, gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıdı, güncel motorin fiyatları arttı. 

18 Mart Cuma'yı 19 Mart Cumartesi'ye bağlayan gece yarısı fiyatlar değişti, motorinin litre fiyatı, yaklaşık olarak İstanbul’da 20,63 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 20,74 TL’ye yükseldi.

Benzinin litre fiyatında yeni bir artış gözlenmedi. Son indirimin ardından benzin litre fiyatı İstanbul'da 18.10 TL'ye, İzmir ve Ankara'da 18.2 TL'ye inmişti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz’ın çağrısı üzerine akaryakıt sektörünün dağıtım ve bayii dernek temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı sona erdi. 

Toplantının ardından yapılan açıklamada 'tavan fiyat' uygulamasının yeniden gündeme gelebileceği bildirildi. Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi ile petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş akaryakıta zam olarak yansımış, EPDK ve Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) arasında tartışmanın fitilini ateşlemişti.

HandeHande