GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:49

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi ve sindirim sistemi tarafından sindirilmesi için bazı enzimlerin vücutta bulunması gerekir.

Dolayısıyla bu enzimlerin eksikliği neticesinde ortaya besin duyarlılığı yani gıda intoleransı çıkar. Ayrıca, gıda intoleransı testi bu sorunu çözmek amacıyla geliştirilen tanılama aracıdır.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Gıda intoleransı bulunan kişiler bazı besinlere karşı çeşitli belirtiler vererek kendini gösterir. Yaygın görülen belirtiler şu şekildedir:

  • Şişkinlik, hazımsızlık
  • Ödem ve kilo verememe problemi
  • Anksiyete bozukluğu
  • Deride meydana gelen tahriş ve kızarıklıklar
  • Eklem ve baş ağrıları
  • Kan şekerinde düzensizlikler görünmesi
  • Gaz ve mide krampları
  • İshal ya da kabızlık durumları

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Besin duyarlılığı daha çok vücuttaki enzim eksikliğinden kaynaklanır. Ayrıca tüketilen besinlerin içerisinde yer alan bazı maddelerin tam olarak sindirilememesi de önemli bir nedendir.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Besin duyarlılığı bulunan kişilere gıda intoleransı testi uygulanır. Hastanelerde ve diyetisyenlerin bulunduğu kliniklerde yapılan testler sayesinde besin duyarlılığı %90 oranında anlaşılır.

Test sonuçları doğrultusunda uzman diyetisyenler tarafından hastalara çeşitli diyet ve tedavi yöntemleri uygulanır.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Uzman diyetisyenler gözetiminde gıda intoleransı bulunan kişilere diyet programları düzenlenir. Hazırlanan programlar içerisinde vücudu veya aksiyon gösterdiği besinler çıkarılır.

Böylece verilen semptomlar azalır. Dolayısıyla besin duyarlılığı bulunan kişilerin diyet programına sadık kalması gerekir. Aksi takdirde yaşanılan tüm belirtiler yeniden ortaya çıkar.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

İlgili besinlerin tüketilmesi halinde alerjisi semptomları hemen baş gösterir. Bu nedenle hemen uzman hekimlere başvurmak gerekir.

Özel diyetisyen kliniklerde ve hastanelerde yapılan işlemler doğrultusunda gıda intolerans testi fiyatları belirlenir.

Hiv Testi Nedir?

Günümüzde hiv testi sağlıklı ve güvenilir bir cinsel ilişki açısından son derece önemlidir. Çünkü bulaşıcı özelliğe sahip virüsler cinsel yolla hızlıca bulaşır.

Virüs vücuda girdiği andan itibaren vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilemeye başlar. Bu durum kişinin hiv virüsü ile enfekte olduğunu ve vücudun antikor üretmesi gerektiğini gösteriyor.

Yapılan hiv virüsü testi sayesinde virüsün hangi evrede olduğu ve doğru tedavi yöntemleri uzman hekimler tarafından belirlenir. Böylece hiv testi sayesinde insanlar daha sağlıklı bir yaşam sürerek yaşam kalitesini arttırırlar. Hiv testi vücuda giren zararlı virüsleri tespit etmek amacıyla kullanılan bir tanılama aracıdır.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Vücuttan alınan farklı numune örnekleri üzerinden hiv testi uygulanır. Bu örnekler içerisinde kan, idrar ve ağız sıvısı bulunur.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Özel laboratuvarlarda ve kliniklerde yapılan hiv testi aynı gün ya da bir sonraki gün net bir şekilde sonuçlanır.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evlenecek kişilerden devlet tarafından birtakım testler zorunlu olarak istenir. Bu zorunlu testler içerisinde hiv testi bulunmuyor.

Fakat sağlık açısından kişilerin bu testi yaptırarak güvenilir bir cinsel hayat sürmesi önemlidir.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Erken dönemde önemli bir tanılama aracı olan cinsel hastalık testi cinsel yolla bulaşan parazit bakteri ve virüsleri tespit eder.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Korunmasız cinsel ilişki yaşayanlardan, birden fazla eşi bulunan kişilerden, cinsel hastalık geçmişi bulunan kişilerden ve erken dönemlerde itibaren insan ilişkiye giren kişilerden cinsel hastalık testi istenir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsel salgılar yoluyla bulaşan cinsel hastalıklar günümüzde yapılan testler neticesinde tespit edilir.

Bu kapsamda; cinsel hastalık testi öncesi şüphe içerisinde bulunan kişilerin korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir.

 

HandeHande