GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:38

Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

Jinekoloji uzmanları tarafından bayanlara uygulanan rahim filmi önemli bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kadınlarda var olan ya da olması muhtemel hastalıklar erken dönemde teşhis edilerek doğru tedavi yöntemleri ile ortadan kalkar.

Rahim filmi çekiminin en önemli amacı rahim yapısını, boşluğunu ve tüplerin genel durumunu incelemektir. Bu sayede hamile kalamama ya da art arda yapılan düşüklerin sebebi araştırılır.

Bu konuda günümüzde kullanılan son teknoloji görüntüleme cihazlarının ortaya koyduğu doğru bilgiler başarılı sonuçlar sunar.

Ayrıca, rahim filmi ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştiği için bu konuda herhangi bir kaygı duymaya gerek yoktur.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi kadın hastalıklarını tanılamak amacıyla kullanılan görüntüleme yöntemidir. Birçok sorunu tespit etmede kullanılan hsg filmi radyoloji uzmanları tarafından çekilir.

Rahim ve tüpler hakkında detaylı bilgi almak amacıyla kullanılan bu tanılama yöntemi kısırlık tedavisinde, rahim içerisinde oluşum gösteren kist, kist gibi sorunları tedavi etmede, düşük tedavisinde ve kanser gibi sorunlarda kullanılır.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi için öncelikle bayan hastalar hazır hale getirilir. Jinekolojik muayene pozisyonunda spekulum adı verilen alet vajina bölgesine yerleştirilir.

Ardından kontrast adı verilen sıvı madde basınçlı bir şekilde rahim içerisine gönderilir.

Bu işlem tüplerde meydana gelen tıkanıklık ve mukoza tarzı yapışkanlıkları temizlediği gibi rahmin genel yapısını görüntülemeye yarar.

Ayrıca, hsg filmi sonrası hafif kanama görülebilir. Bu durum tamamen geçici bir yan etkidir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Gebe kalmak isteyen bayanlara hsg filmi uygulanır. Bunun dışında rahim ile ilgili hastalıkları ve rahimde meydana gelen kistleri tespit etmek amacıyla da kullanılır.

Jinekoloji uzmanları tarafından bayanlara özel bir işlem olan rahim filmi tüm kadın hastalıklarının nedenlerini ortaya çıkarmak ve doğru tedavi yöntemleri uygulamak amacıyla gerçekleşir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Sağlık sektöründe kullanılan teknolojik görüntüleme sistemleri insanların yaşam kalitesini artırmakta ve erken dönemde hastalıkları teşhis etmektedir.

Bu doğrultuda kullanılan rahim filmi, rahimle ilgili tüm problemleri kısa sürede görüntüleyerek ortaya çıkarır. Güvenilir ve konforlu bir işlemdir.

Rahim filminin en büyük avantajı ise gebe kalmak isteyen bayanların hamile kalma ihtimalini arttırır.

HSG Filmi Neden İstenir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde, kısırlık tedavisinde, rahim kanseri hastalığında ben rahimde oluşum gösteren hastalıkları tespit etmede rahim filmi kullanılır.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Vücudun iç kısmında yer alan organların ve dokuların genel yapısını görüntülemek amacıyla kullanılan cihazlara ultrason adı verilir.

Yaygın kullanım alanına sahip olan bu tıbbi görüntüleme cihazı ses dalgaları yardımıyla istenilen görüntüleri kısa sürede bilgisayar ortamına aktarır.

Ultrason çekilmesinin farklı nedenleri bulunuyor. Daha çok işlemler hastanın şikâyeti üzerine yapılır. İçeriğinde zararlı x ışını barındırmaması hamileler tarafından kullanılmasını da kolaylaştırmıştır.

Özellikle bebeğin sağlık durumunu yakından takip etmek amacıyla ultrason cihazı tercih edilir. Bu kapsamda detaylı ultrason fiyatları özel görüntüleme merkezleri tarafından güncellenerek hastanın ihtiyacı doğrultusunda hastaya bildirilir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Birçok hastalığın teşhis edilmesinde kullanılan ultrason kullanım alanı bakımından birçok alanda tercih edilir. Bu nedenle ultrasonun kullanılacağı alan detaylı ultrason fiyatları üzerinde belirleyici olur. Ultrason kullanım alanları şu şekildedir:

  • Hamilelik takibi
  • Safra kesesi taşları ve böbreklerin genel durumu
  • Enfeksiyon hastalıklarında
  • Genital bölge ile prostat hastalıklarının tanılanmasında
  • Mamografi ve yumuşak doku hasarlarında ultrason kullanılır.

Ultrason Fiyatları

Teknolojik özelliğe ve donanıma sahip ultrason cihazları vücudun birçok bölgesinden görüntü kesiti alır.

Alınan görüntüleri uygun doğru tedavi yöntemleri hastalara uygulanır. Özel kliniklerde ve merkezlerde detaylı ultrason fiyatları ücretlidir.

 

 

HandeHande