GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:27

Makula Deliği Tedavisi

Makula Deliği Tedavisi

Makula Deliği Tedavisi

Makula Deliği Tedavisi

Retina bölgesinde keskin ve net görmeyi sağlayan makulada oluşan deliğe makula deliği denir ve ciddi görme sorunu oluşturur.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makulada oluşan delik ve sonrasında görülen görme sorunları yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Makula deliği 50 yaş üzeri kişilerde ve genelde kadınlarda görülen bir göz hastalığıdır.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula merkezinde görülen deliğin belirtileri genel olarak çarpık ve bulanık görmedir. İleriki evrelerde sabit bir leke olarak görme belirtisi görülebilir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Göz sorunlarında en önemli tanı konabilme aracı detaylı göz muayenesidir. Göz tomografisi çekilerek tüm detaylar görülmelidir ve bu sayede rahat bir şekilde değerlendirme yapılarak tanı konulabilir. Erken dönemde tanı konularak tedavi edilmesi önem taşır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Makula deliği rahatsızlıklarında tedavi yöntemi olarak gözlük ya da ilaçla tedavi olmayıp tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Deliğin kapatılması için içerisinde yer alan delik gaz enjeksiyonuyla tedavi edilir. Enjekte edilen gazlar 2-6 hafta arası emilerek delik kapatılması amaçlanır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta hastalığı yaş ve kuru tip olan sarı nokta hastalığı tedavisinde ilaç enjeksiyonu sıklıkla tercih edilir. İlaç enjeksiyonu sayesinde daha fazla hasar görülmesi engellenir ve görme sorunu azaltılarak ortadan kaldırılır.

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve görüş bozukluğu oluşturan sarı nokta hastalığı makuladaki dejenerasyondur. Görme sorunları oluşturulmasına neden olan bu rahatsızlık ayrıntılı görülmesi gereken işlerde sorun oluşmasına neden olarak gündelik yaşamı olumsuz etkiler.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı en önemli ve riskli kesim yaşlı olanlardır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık aynı zamanda aile öyküsü, sigara içen ve kalp hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülür.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı nokta olan makula dejenerasyonu genel olarak iki tip olup yaş ve kuru sarı nokta olarak ortaya çıkar. Yaş olan tip ani gelişip hızlı ilerlerken kuru tip oldukça yavaş bir şekilde ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Görme sorunu oluşturan makula hasarları belirti olarak görme azalması gösterir. Fazla ışık ihtiyacı, renklerin soluk olması gibi sorunlar sarı nokta hastalığının en yaygın belirtilerindendir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta teşhisi olabilmesi için öncelikle detaylı göz muayenesi önem taşır. Göz muayenesi sonrasında göz anjiyosu ve tomografisi istenerek kesin tanı konması için tetkikler uygulanır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Göz bebeğindeki merceğin matlaşması sonucunda oluşan görme sorununa katarakt rahatsızlığı denir ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Katarakt ameliyatı özelinde katarakt hastalığında ilaç ya da gözlük kullanımı yeterli olmayıp tedavi için mutlaka ameliyat gereklidir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt tedavisinde tek yöntem ameliyat olup zamanı tamamen hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Katarakt ameliyatı için hastaların uygun aday olup olmaması göz muayenesi sonrası belirlenerek tüm hastalara operasyon uygulanabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt oluşumunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişilerin gündelik yaşamını etkileyerek mutlaka tedavi olunması gereken bir durumdur. Işıktan rahatsızlık, gözde kamaşma, bulanık görme, derinlik hissi gibi durumlar görülen en yaygın belirtilerdir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt oluşum ve türlerine göre 4 farklı grupta sınıflandırılır. Katarakt ameliyatı dahilinde doğuştan katarakt başta olmak üzere lens merkezini, kenarlarını ve arkasını etkileyen katarakt çeşitleridir.

 

HandeHande