GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:21

Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?

Bilinen bir maddeye karşı vücudun oluşturmuş olduğu alerjik reaksiyonların belirlenebilmesi veyahut kesinleştirebilmesi adına alerji testi yapılır. İşlem süresi oldukça kısadır ve kişiye zarar vermez.

Yapılacak olan test; kol üzerine gerçekleştirilmiş olur. Önce kol çizilir ve bu alanlara verilen maddenin reaksiyon göstermesi için beklenir.

Yarım saatlik süreç sonrasında koldaki bölgelerde kızarma meydana gelirse o maddeye karşı alerjik sorunu yaşadığı anlamına gelir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Bazı durumlarda vücut alerjik reaksiyon gösterebilir ve bu durum kişiye rahatsızlık verebilir. Kişi bunun sebebini bilemez ve durumu kesinleştirebilmek adına alerji testinden yardım alır.

Alerji sorunu genelde; böcek sokmaları, ilaç alerjileri, evcil hayvan tüyü, küf mantarı, ev tozuna karşı alerji yaşanabilir. Ortaya çıkan alerji sorunlarının ne sebepte oluştuğunu kesinleştirebilmek adına alerji testi yapılır.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

İşlemden bir hafta önce ağrı soğuk algınlığı ve öksürük şurubu kullanımına ara verilmelidir. Bunun haricinde ön hazırlık yapılmasına geren yoktur.

Fakat düzenli olarak kullanılan herhangi bir ilaç varsa bunu doktora bildirmesi gerekir. Alerjik sorunu oluşturacağı gıdaların alerji testi yapılacağı zaman alınmaması önerilir.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Alerjik sorunlar günlük yaşamda herhangi bir zaman diliminde karşımıza çıkabilir. Kişide artış gösteren durumların açıklığa kavuşturulması için test yapılır.

Test sayesinde vücudun gösterdiği reaksiyonların nedenini öğrenebilmek için faydalı bir uygulamadır.

Alerji Testi Fiyatları

Güncel ve kesin fiyat bilgisi alabilmek pek mümkün olmayabilir.

Yapılacak olan alerji testinin fiyatı hakkında bilgi alabilmek için mutlaka işlemin yapılacağı hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Alınan fiyat bilgisi sonucunda randevu oluşturulabilir. Kişi istediği zaman alerji testi uygulamasını gerçekleştirebilir.

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Günümüz şartlarında ortaya çıkan Covid-19 nedeniyle covid testi sıklıkla yapılmaktadır. Korona virüse yakalanan kişilerin covid testi sayesinde belirlenmesi ve kuluçka döneminin tamamlanması büyük önem arz eder. Aksi durumlarda hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle yayılım gösterme oranı yüksektir.

Vücutta meydana gelen virüsün kimliğini belirleyebilmek adına yapılan testtir. Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün vücuttaki yerini belirtebilmek adına yapılan işlemdir.

Korona virüs için yapılan bu test iki farklı sonuç verir. Testin pozitif çıkması durumunda mutlaka kişinin izole edilmesi gerekecektir.

Hijyene önem vererek daha sağlıklı sonuçlar alır. Yapılacak olan covid testi hastanın belirti vermesi üzerine gerçekleştirilir.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Covid testinin genelde hastane tarafından yapılarak, sonucun açıklanması için beklenmelidir. Burada kişinin belirti vermesi üzerine hastaneye başvurmalı ve test yaptırması gerekir.

Çok ciddi belirtiler kendini göstermeye başladığında en yakın hastaneyle iletişime geçilmeli ve ardından kişinin kendini izole etmesi büyük önem arz eder.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Hastadan alınan numune sonucunda testin yapılması büyük önem taşır. Alınan numune kişinin boğazından veya burnundan olacak şeklinde gerçekleştirilir.

İnce, uzun çubuktan yardım alınır. Burada sürüntü testi olarak da bilinen işlemdir. İhtiyaç durumunda kan numunesi alınabilir ve test yapılabilir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Yapılan covid testi pozitif çıkmasıyla birlikte kişinin kendini izole etmesi gerekir. Diğer kişilerle temaslı halde olmaması ve mutlaka maske kullanması gerekir.

Test pozitif olduğunda kişiyi 15 gün boyunca diğer kişilerle temaslı halde olmamasına özen gösterilmeli.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Covid-19 testinin negatif çıkması durumunda kişinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Sosyal yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

Fakat sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Böylelikle covid-19 rahatsızlığına yakalanmamış olur.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Sabahın erken saatlerinde yapılan testin sonuç verme süresi değişkenlik gösterebilir. Daha çok hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak bu süreç değişkenlik gösterebiliyor.

Test yapıldıktan sonra hastanede beklemeye gerek yoktur. Ayrıca, pcr testi sonuçlanma süresi 1-3 gün içinde değişkenlik gösterir.

PCR Kan Testi Nedir?

Pcr kan testi yapılırken hastadan numune kan alınır. Alınan kan sonucunda vücuttaki virüsten haberdar olmamıza yardımcı olur.

Birçok tekniğe bağlı olarak pcr testi yapılabilir. Kişinin isteği üzerine kan testi yapılabilir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Vücudumuzda az miktarda da olsa mikrobun var olduğunu anlayabilmek adına Pcr testinin yapılması uygun görülür. Burada bulunan teste moleküler tanı testi de denilmektedir.

Virüsün vücuttaki varlığını öğrenebilmek adına bu testten yardım alınabilir. Böylelikle vücutta üretilen antikorların belirlenmesi sağlanır.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Geniş kapsamda pcr testi ile birlikte antikor testi birbirinden bağımsız olan testlerdir.

Günümüz şartlarında sıklıkla yapılan Pcr ve antikor testinin; covid-19 nedeniyle her geçen gün artış göstermektedir.

Pcr testinin amacı; vücutta enfeksiyon olup olmadığını tespit edebilmek adına gerçekleştirilir. Antikor testi ise vücudun daha önce hastalığa yakalanıp yakalanmadığını tespit edebilmek adına yapılır.

 

HandeHande