GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:19

Alerji Testi

Alerji Testi

Alerji Testi

Alerji Testi

Vücudun herhangi bir maddeye karşı alerjik tepki gösterip göstermediğini belirleyen testtir. Genelde polen, toz, deterjan gibi maddelere karşı alerjik reaksiyon gözlemlenir. Bazen de dönemsel alerjiler ortaya çıkabilmektedir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Kişinin kaşıntı, burun akıntısı, hapşırık gibi sürekli şikâyetleri doğrultusunda alerji testi yapılmaktadır. Hem sağlık hem yaşam konforu açısından bu testler ve sonuçları kişi için büyük önem taşır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Alerji belirtileri gösteren bireylere bu belirtiler çıktığı andan itibaren alerji testi yapılır. Ne kadar erken yapılırsa kişiye faydası o kadar büyük olur. Hastalık ilerlemeden önüne geçip tedavi etmek başka rahatsızlıkları da engelleyecektir.

Alerji Testi Fiyatları

Alerji testi fiyatları yapılan işleme göre değişir. Bazen genel alerji testi yapılırken bazen de belli bir etkene göre test yapılmaktadır. Bu fiyatı belirleyecek olan da kurumdur.

Covid Testi (Corona Virüs) Nedir?

Corana virüs hastalığının etken maddesinin tespitinde kullanılan bir test yöntemidir. Bu yöntem genellikle hastanın ağız ve burun süprüntüsü alınarak yapılır. Alınan bu süprüntüler içi sıvı dolu olan bir tüpe konulur ve Covid testi için laboratuvara gönderilir.

Covid testi devlet hastanelerinde yapılabildiği gibi özel sağlık kurum ve kuruluşlarında da yapılabilmektedir. Kişinin tercihine göre seçimi özel kurumlardan yana olursa kurumdan ayrıntılı bilgi alınabilir.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Kendini hasta hisseden ve covid belirtileri taşıyan kişi hemen covid testi verebilir. Covid biriyle temasa geçen kişi ise temastan 5 gün sonra test yaptırmalıdır.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Kişinin şikâyetlerini değerlendiren hekim tarafından covid testi için bir istek oluşturuluyor. Burundan ve ağızdan alınan mukoza örneği ile kişinin negatif veya pozitif olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Eğer sonuç pozitif ise hemen karantina dönemine girilir. Son güncellemelere göre karantina süresi 7 gündür. Bu süreç esnasında hastanın kimseyle temasa geçmemesi gerekir. Başka insanlara hastalığın bulaşmaması için bu süreç çok önemlidir.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Hastaneye test verip test sonucu çıkana kadar kişi geçici izolasyona girmektedir. Eğer sonuç negatif ise kişi herhangi bir kısıtlamaya girmeden normal yaşantısına devam eder. Yalnız sonuç negatif ve belirtiler sürekli artıyorsa hemen yeniden test vermek gerekir.

Covid Testi Fiyatları

Test devlet hastanesinde yapılırsa ücretsizdir. Özel hastanelerde yapılan testler ise kurumun belirlediği fiyat üzerinden gerçekleşir. Bu da kuruma göre değişkenlik gösterir.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Genellikle test alındıktan sonra hemen laboratuvara ulaşan numune sonuçları 4-6 saat arasında sonuçlanır. Bu durum numune yoğunluğu, laboratuvardaki sistem aksaklığı sebebiyle uzayabilir. Maksimum bir PCR testi 24 saatte sonuçlanır.

PCR Kan Testi Nedir?

Hastalık tespitinde kullanılan bir başka yöntem kan testi uygulamasıdır. Hastadan alınan numune kandaki hastalık değerine göre sonuç belirlenir. Bu sonuç belli bir değerin üzerinde çıkarsa covid olma ihtimali artar.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

PCR testi hızlı ve güvenilir bir testtir. Hemen sonuç alınabildiği için hastalık kişiye iyice zarar vermeden önlemleri alınmaya başlanır. Hastalık iyice ciğere inmeden müdahale edilebilmektedir.

PCR Testi İle Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testinde pcr testi farklı olarak vücudun bağışıklığı tespit edilir. Vücutta bulunan antijenlere karşı vücudun oluşturduğu savunmaya bakılır. PCR testinde hastalığa sebep olan etkenler araştırılırken antikor testinde bu hastalığa karşı oluşturulan savunma sistemi incelenir.

PCR Testi Fiyatları

PCR testi fiyatları test yapan kuruma göre değişir. Çünkü her bir kurumun izlediği fiyat politikası, test kitleri farklıdır. Bu yüzden test yaptırmaya gitmeden önce kurumdan fiyat bilgisi almak doğru olacaktır.

 

 

HandeHande