GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 12:45

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı, günümüzün en sık tercih edilen cerrahi operasyonlarından biridir.

Kapalı teknikle yapılan bu operasyonda midenin%80’lik kısmı kesip dışarı alınıyor. Bu sayede gün içinde alınan gıda miktarında da azalma meydana geliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi tüp mide ameliyatı midenin ince uzun bir tüp şekline çevrildiği işlemdir. Ameliyat, midenin gıda alım kapasitesini kısıtlamak için yapılıyor.

Ayrıca, tüp mide ameliyatı operasyonu geçiren bireyler daha hızlı bir zayıflama sürecine giriyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kilo vermek için her yöntemi deneyip sonuç alamayan bireylerde, vücut kitle indeksi yüksek olan bireylerde tüp mide ameliyatı uygulanabilir.

Hem kadın hem erkeklerde uygulanabilen bu operasyon sosyal hayata en çok katkı sağlayan operasyonlardan biridir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatlarında birden fazla yöntem yer alabiliyor. Günümüzde en çok yapılan risksiz ve basit bir yöntem olan tüp mide operasyonudur.

Ortalama 1,5 saat süren bu operasyonda genel anestezi uygulanır. Hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Ameliyatın etkisi zaman geçtikçe kendini belli ediyor. Bu kapsamda; tüp mide operasyonu geçiren hastalar ortalama 5 yıl içinde vücutlarındaki kiloların%60’ından kurtulabiliyor.

Yalnızca ameliyatla değil, doktorun verdiği ilaçlar ve diyetler ile kilo verimi sağlanıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

18 yaşını doldurmuş bireylerden 65 yaşına kadar mide küçültme ameliyatı yapılabiliyor. 65 yaş ve üzeri hastalarda kişinin vücut sağlığına göre yapılıp yapılamayacağı belirleniyor.

Ameliyatın sonuç verebilmesi için vücut kitle indeksinin 35 ve üstü olması gerekiyor.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenme büyük önem taşır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeli, yağlı ve abur cuburlardan uzak durulması gerekir.

Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinin ilk zamanlarında yumuşak gıdalar yenilebilir. Asitli ve gazlı içeceklerden de uzak durulması gerekir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite, günümüzde her yaş grubunda görülebilen hastalıklardan biridir. Obezite tedavisi için uygulanan farklı ameliyat çeşitleri vardır.

Mide küçültme ameliyatı, mide kelepçesi, mide bypassı, mide katlanması gibi tedavi çoktur. Uygulanacak ameliyat hastanın yaşına ve kilosuna göre belirlenir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatı sonrasında fazla kalorili içecek grubundan, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Protein bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Bol su tüketmek en önemli noktalardan biridir. İyileşme süreci boyunca yavaş hareketler yapabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Ameliyatta kullanılan yöntemler sayesinde midenin büyük bir kısmı dışarı çıkartılır. Bu sayede gıda alımı kısıtlanarak kilo verme etkisi sağlanıyor.

Ayrıca, obezite cerrahisi ameliyatı kilo veremeyen hastalar için en uygun yöntemdir. Kapalı teknikle yapılan cerrahi işlemlerde hasta genel anestezi altında uyutuluyor.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Günümüzde en sık uygulanan obezite cerrahisi sonrasında kilo verme süreci hastanın azmine göre daha hızlı ilerler.

Ameliyatta 12-18 ay içinde kilo verme süreci devam eder ve kilonun ortalama %50 si kaybedebilir. 2 yıl boyunca kilo verme devam eder.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite ameliyatı sonrasında hastalar ortalama 2 hafta içinde normal hayatlarına geri dönebilirler. İş hayatı ağır olan bireyler ise 3-4 hafta içerisinde geri dönebilirler.

Dolayısıyla; obezite cerrahisi kapalı teknikle yapıldığından iyileşme süreci daha kısa sürer.

HandeHande