DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-03-2022 13:19   Güncelleme : 01-03-2022 13:19

64 kilometrelik konvoy Kiev'e çok yakın

64 kilometrelik konvoy Kiev'e çok yakın

Ukraynalı yetkililer Rus zırhlı araçlarının zayıf noktalarını gösteren molotofkokteyli atma rehberi yayınladı, Kiev çevresindeki Rus konvoyunun ucu bucağı yok. Rus SIM kartları devre dışı bırakıldı, Putin ve çevresine uygulanan yaptırımlar çığa dönüştü. Almanya ve Fransa, NATO üyelerine ek asker gönderiyor.

İran'ın dini lideri Hamaney, Ukrayna'nın ABD'nin yarattığı krizlerin mağduru olduğunu ve ABD'ye güvenmenin hata olduğunu söyledi. Hamaney ayrıca, Tahran'ın Ukrayna'daki savaşın sona ermesini istediğini ancak çatışmanın kökeninin kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.  

Harkov Belediye Başkanı Igor Terekhov, bu sabah yaptığı açıklamada şehir yönetim binasının Rusya tarafından füzeyle hedef alındığını söyledi.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Raab, Rusya'nın işlediği savaş suçlarına katılanların hesap vereceklerini söyledi. Raab ayrıca, Kiev'in düşüşünü geciktirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. 

BBC Çin Muhabiri Stephen McDonell, Ukrayna’daki Çin Büyükelçiliği'nin ülkedeki vatandaşlarını tahliye etmeye başladığını bildiriyor. Elçilik ilk grubun dün ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Çin basınında bu kişilerin Moldova’ya geçen Çinli öğrenciler olduğu aktarıldı.

Çin’in vatandaşlarının tahliyesine yeni başlamasının birden fazla nedeni olabilir.

Bunlardan biri, Pekin’in Moskova’yı rahatsız edecek bir adım atmaktan kaçınmak istemesi olabilir.

Bir diğeri de Çin’in Ukrayna’ya bu kadar çabuk saldıracağını tahmin etmemesi olabilir.

Daha endişe verici ihtimal ise Çin’in, Rusya’nın işgalinin çok daha kötüleşeceğini düşünmesi.

Bazı bölgelerde konvoyların benzininin bittiği aktarılıyor. Fakat Rusya işgalde daha fazla kuvvet kullanmaya karar verirse işler değişebilir.

Batılı yetkililer Pazartesi günü Rusya'nın Kiev ve Harkov'a yönelik top atışlarını sıkılaştırdığını paylaştı.

Yetkililer kent merkezlerine hedef gözetmeksizin yapılan atışların sivil kayıpları artırmasından endişe ediyor.

İnsan hakları örgütleri Rusya'nın, pek çok ülke tarafından yasaklanan misket bombaları kullandığını aktarıyor. Rusya'nın işgalde karşılaştığı zorluklar daha acımasız davranmasına yol açabilir.

Rusya'nın Suriye'de ve öncesinde Çeçenistan'da yaptığı bombardımanlar, Putin Rusyası'nın askeri operasyonlarda hedefe ulaşmayı sivil ölümlerinden daha fazla umursadığını gösteriyor."

HandeHande