GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-12-2021 23:36   Güncelleme : 09-12-2021 23:36

Gerçek Ezine Peyniri

Gerçek Ezine Peyniri

Gerçek Ezine Peyniri

Gerçek Ezine Peyniri

Herkesin damak zevkine hitap eden Ezine Peyniri adını Çanakkale şehrinin Ezine ilçesinde üretilmesinden kaynaklı almıştır. Türkiye de oldukça meşhur olan bu peynir adıyla peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Kendi içinde de üç farklı çeşide sahip olan peynir;

  • Keçi Ezine Peyniri
  • İnek Ezine Peyniri
  • Koyun Ezine Peyniri

Olarak adlandırılmakta ve isimleri içlerinde bulunan süte göre almaktadır. Her sofrada yer alan ve alması gereken en iyi ezine peyniri sağlık açısından da katkı maddesi içermez kendine has tadını korumaktadır. Makarnalara, salatalara ve hamur işlerinde birçok alanda kullanılır ve lezzet katar. Hafif sert yapısı ile kesildiğinde bıçakta parça bırakmaz, delikli ve mayhoş ekşimsi bir tada sahiptir.

En İyi Ezine Peynirleri

Beyaz renkte ve delikli dokusu olan tam yağlı bir peynir çeşididir. Birçok ezine peyniri üreticisi bulunmaktadır. Peyniri diğer peynirlerden ayıran en belirgin özelliği ise sütün belirli bölgelerden alınmasıdır. Aynı hususlarda üretilmesine ve tadının aynı olmasına rağmen bazı firmalar tarafından farklı isimlerle satılabilmektedir. Yöresel marketlerde tenekelerle satılan peynirlerin üzerinde EPG damgası bulunmuyorsa ezine peyniri olarak sayılmamaktadır.

En iyi ezine peyniri markalarından söz edecek olursak;

  • Tasildaroğlu
  • Gürsüt
  • Yalı Çiftliği
  • Tacettin Temel

Olarak birkaç örnek verebiliriz. Yalnızca bu markalarla sınırlı olmayıp diğer markalara erişmek için ezinedengelsin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ezine Peyniri İçeriği

Ezine peynirini bu kadar lezzetli ve farklı yapan içeriğine göz atacak olursak; çeşidine göre süt en güzel bölgelerden alınır, deniz tuzu ile beklemeye alınır. İçeriğinde süt ve deniz tuzu bulunan peynir mayalanma ve olgunlaşma, süzülme süreçlerine göre diğer peynir çeşitlerinden farklılık göstermektedir. Coğrafyanın ısı ve nem derecesi de büyük etki etmekle birlikte, saklama koşulları mutlaka serin olmalıdır.

Aromalı bir tat içermesinin nedenini açıklayacak olursak; Kaz Dağları bölgesinde üretimi gerçekleştirilen peynirin, süt alındığı bölgeler bitki örtüsü olarak bir alt yapı oluşturmaktadır. Bu bölgelerde yetişen nane, kekik, adaçayı gibi birçok bitkiden beslenen hayvanlardan alınan sütle üretim yapıldığından sütün aroması peynirlere de yansımış olmaktadır. Ezine peyniri birçok vitamini de içinde barındırmaktadır.