SİYASET
Giriş Tarihi : 26-10-2021 11:53   Güncelleme : 26-10-2021 11:53

CHP’den tezkereyle ilgili 14 soru

Sınır ötesi operasyon yetkisini 2 yıl daha uzatan tezkere Genel Kurul'da oylanacak. 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıklayan CHP, hükümete 14 soru sordu.

CHP’den tezkereyle ilgili 14 soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye-Irak tezkeresiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de tezkere oylamasında ‘hayır’ oyu kullanacaklarını açıkladı. CHP Grubu, hükümete tezkereyle ilgili 14 soru sordu:

1- Suriye'ye asker göndermek için ilk izin tezkeresini çıkardığımız 2014 yılında Suriye politikası neydi, bugünkü tezkere için yürütülen Suriye politikası nedir?

2 -Süreç içindeki tüm tezkereler bir yıl için çıkartılırken, bu son tezkere neden 2023 sonuna kadar uzanan 2 yılı kapsıyor?

3- Son tezkerelerde yer alan Fırat'ın doğusu vurgusuna ne oldu?

4-Barış Harekatı'nın ana hedefini oluşturan; Fırat'ın doğusunda “145 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte güvenli bölge”ye ne oldu?

 

5-Bizzat Milli Savunma Bakanı açıklamıştı; “güvenli bölge için mutabakat sağlanmıştı, Suriyeli mülteciler, bölgeye yerleştirilecekti”. Üzerinden 2 yıl geçti, güvenli bölgeye, Suriyeli mültecilerin taşınması projesine ne oldu?

6-Tezkerede atıf yapılan Astana sürecinde verdiğimiz taahhütlere ne oldu? İdlip'teki terör unsurlarını ayrıştırıp, temizleyebildik mi?

7-Astana sürecine dayanarak İdlip çevresinde kurduğumuz 12 gözlem kulesinin akıbeti ne oldu?

8-Gözlem kulelerinin kaç tanesini, hangi gerekçeyle boşalttık? TSK kontrolünde bulunduğu söylenen 5 gözlem kulesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Bu gözlem kuleleri için politikamız nedir?

9-Büyük önem atfettiğiniz M4- M5 otoyollarının güvenliği ne oldu? Askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte devriye yapıyor mu?

10- Suriye'de 33 askerimizi şehit eden Rusya'ya nasıl bir karşılık verildi?

11-Son dönemde Suriye'de şehit edilen askerlerimizin kimler ve hangi odaklar tarafından katledildiği neden açıklanmıyor?

12-Suriye'de askerlerimizin yakılarak öldürülmesi talimatı veren IŞİD militanı Türkiye'de neden serbest bırakıldı?

13-IŞİD sadece Suriye'de mi hedef?

14-Tüm bu yaşananlar sonrasında; Suriye'den Türkiye'ye yönelik olası yeni göç dalgasına karşı sınırlarımızı nasıl koruyacağız? Hangi tedbirleri uygulayacağız? Bir planınız var mı?

“BUNA EVET DEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayarak, TSK’nın sınır güvenliği için Irak ve Suriye’deki varlığını 2 yıl daha uzatan tezkereye ‘hayır’ oyu vereceklerini söyledi. Özer, şu ifadeleri kullandı:

* Bu torba tezkereye ‘hayır’ oyu vereceğiz. 4 farklı konuyu bir araya koymuşlar. Zaten ikisi için tezkereye ihtiyaç yok. Kuzey Irak’taki PKK ile ya da Suriuye’deki IŞİD ile mücadele etmek için tezkereye ihtiyaç yok. ‘Terörle mücadele için tezkere istiyoruz’ demeleri biraz algı yönetiminden başka bir şey değil.

* İkinci husus Suriye’nin toprak bütünlüğünü yani İdlib’deki misyonu karşılayacak hiçbir şey yok orada. Bu tezkere İdlib misyonunu tatmin edecek bir tezkere değil. Üçüncü ve en önemli husus ilk kez 2 yıllık yetki isteniyor. Bu 2 yıllık yetki süresinin içinde zaten seçimler var. Gününde bile yapılsa seçimlerden sonraki 4 ayı yani gelecek parlamentonun yetkisine tecavüz eden bir süreç var.

* Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde Recep Tayyip Erdoğan’ın iç politika için istediği, Suriye ile bir savaş çılgınlığına girişebileceği böyle bir sorumluluğa ortak olmak, buna ‘evet’ demek mümkün değil. Recep Tayyip Erdoğan, ülkeyi kendi hırsı, kendi siyasi düşünceleri doğrultusunda ve iç politikaya malzeme etmek için yönetmeye çalışıyor.

“İTTİFAK ORTAĞIMIZIN KARARLARINA SAYGILIYIZ”

Özgür Özel, Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’nin tezkereye ‘evet’ oyu kullanacağının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

* İttifak ortağımızla birbirimizin kararlarına son derece saygılıyız. Onların argümanları da kıymetli ve şu anda dinlediğimiz konuşmalarda tezkerenin yanlışlarını en sert şekilde eleştiriyorlar.

* Kendi tercihleri olarak bütün itirazlarına rağmen ‘evet’ oyu vermeyi kararlaştırmışlar. Biz buna saygılıyız, onlar bizim kararımıza saygılı.

* Ama CHP, ittifak ortaklarıyla birlikte herhangi bir sorun yaşamaksızın Türkiye’yi birlikte ve iyi yönetmek üzere yol yürümeye devam ediyor.