SİYASET
Giriş Tarihi : 25-10-2021 22:34   Güncelleme : 25-10-2021 22:34

CHP’li belediyelerden protesto: TBB bütçesi partizanca dağıtılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Türkiye Belediyeler Birliği'nin bütçeyi adaletsiz, partizanca ve ayrımcılık yaparak dağıttığını belirterek, "Birliğin kaynaklarının neredeyse tamamı, Cumhur İttifakı belediyelerine aktarılmakta, muhalefet belediyelerine karşı açık bir ayrımcılık yapılmaktadır. Birlik yönetimi, kaynakları adil olmayan keyfi politikalarla harcarken, hesap verme ilkesini de rafa kaldırmıştır. Türkiye Belediyeler Birliği, artık Cumhur İttifakı birliği haline gelmiştir" dedi.

CHP’li belediyelerden protesto: TBB bütçesi partizanca dağıtılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“İKTİDAR BELEDİYELERİMİZİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN HER TÜRLÜ YOLA BAŞVURMAKTAN ÇEKİNMİYOR”

 

Ülkenin, siyasi iktidarın yanlış politikaları nedeniyle çok zor bir sürecin içinden geçtiğini belirten Torun,” Şu gerçeği ortaya koymak gerekiyor: Artık bir tarafta sadece kendi çıkarlarını düşünen bir anlayış, diğer tarafta ise yönetilemez hale gelen bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, işte böyle bir ortamda, iktidarın kaderine terk ettiği vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmek için tüm imkânlarıyla, büyük bir mücadele veriyor. Ancak iktidar, belediyelerimizin önünü kesmek için her türlü hukuksuz ve kanunsuz yola başvurmaktan çekinmiyor.” dedi.

CHP’li belediyelere uygulanan baskı ve engellerden bahseden Torun, bu anlayışın son örneğinin, Türkiye Belediyeler Birliği'nde yaşandığını belirtti.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin partizanlık yaparak, CHP’li belediyelere ayrımcılık yaptığını vurgulayan Torun, şu ifadeleri kullandı:

“BİRLİK BÜTÇESİNİN YÜZDE 50'DEN FAZLASI CHP’Lİ BELEDİYELERDEN KESİLEN PARALARLA SAĞLANIYOR”

* Türkiye Belediyeler Birliği, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, tüm belediyelerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kanunla kurulmuştur. Ülkemizdeki her belediye, birliğin doğal ve zorunlu üyesidir.

* Birliğin bütçesi, genel bütçeden belediyelere aktarılan paylardan kesilerek oluşturulmaktadır. 2019 yerel seçimlerinden bu yana, Birlik bütçesinin yüzde 50'den fazlası sadece Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden kesilen paylarla sağlanmaktadır.