GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2021 22:41   Güncelleme : 16-10-2021 22:41

Boris Volfman: "Salatalık ihracatı %54 arttı"

Boris Volfman: "Salatalık ihracatı %54 arttı"

Boris Volfman:

 

 

Üretimi en zahmetsiz ürünlerin başında gelen salatalık (hıyar) Türkiye'nin ihracat anlamında potansiyeli en yüksek ürünlerinin başında geliyor. 2021'in ilk 7 ayında salatalık ihracatı 34 milyon doları aştı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Boris Volfman, "Salatalık ihracatının 2021 performansı oldukça iyi gidiyor. 2021'in ilk 7 ayı ile bu yılın aynı dönemini karşılaştırdığımızda %54'lük bir ihracat artışı görüyoruz. 2020'nin ilk 7 ayında 22 milyon dolar olan salatalık ihracatı bu yıl 34 milyonu aştı. Yıl sonuna kadar bu ivmenin devam ederek salatalık ihracatında güzel bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum." dedi.

 

En büyük alıcı Almanya

 

Türk salatalığına en büyük ilgiyi Almanya'nın gösterdiğini ifade eden Boris Volfman, "Salatalık ihracatımızda en büyük paydaşımız 10 milyon dolar ile Almanya. Toplam salatalık ihracatımızın yaklaşık %30'unu Almanya üstleniyor. Gelişen lojistik ve yaygınlaşan demiryollarıyla Avrupa'nın kalbine daha fazla salatalık götürebiliriz. Almanya'nın bu konuda ciddi bir potansiyeli var ve Türk üreticilerin benzersiz ürünleri Almanya'da rahatlıkla pazarlanabilir." şeklinde konuştu.

 

Doğu Avrupa ülkeleri yine üst sıralarda

 

Domates ihracatında olduğu gibi salatalık ihracatında da Türkiye'nin önemli ihraç noktaları arasında Doğu Avrupa ülkelerinin olduğunu söyleyen Boris Volfman, "Almanya'dan sonra en çok ihracat yaptığımız ülke 6 milyon dolar ile Bulgaristan. 2021'in ilk 7 ayında en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke de 5 milyon dolarlık hacimle Ukrayna. Bu ülkeleri ise 3 milyon dolar ile Romanya ve 1,3 milyon dolar ile Moldova takip ediyor. Doğu Avrupa ülkelerinin Türk sebze ve meyvelerine gösterdiği ilgiyi doğru analiz edip bu pazarlardaki ihracat hacmimizi artırabiliriz." ifadelerini kullandı.

 

42 ülkeye salatalık ihracatı yapıldı

 

2021'in ilk 7 ayında dünyanın 42 farklı noktasına ihracat yapıldığını söyleyen Boris Volfman, "Dünyanın birçok noktasına ürünlerimizi gönderiyoruz. Türk üreticilerin büyük emekle yetiştirdiği salatalıklar da 2021'in ilk 7 ayında 42 farklı ülkeden alıcı buldu. Maldivler'den Danimarka'ya, Malezya'da Nijerya'ya kadar birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Bu ağı daha da genişletip, Çengelköy salatalığı ve benzeri, sadece bize özgü salatalıkları pazarlamamız gerekiyor." dedi.

 

Boris Volfman kimdir?

 

Boris Volfman gıda üretimi ve uluslararası gıda ticareti alanında yazılar kaleme alıyor. Yazılarında çiftçiler için yeni teknikler, ürünler için pazar araştırmaları ve gıda ihracatındaki gelişmelerle ilgili sektörel bilgilendirmeler yapıyor. Kendisi de bir gıda ihracatçısı olan Boris Volfman, özellikle Rusya, Ukrayna ve İsraile meyve – sebze ihracatı yapıyor. Ayrıca şirketi halihazırda demir, soğutma, tek kullanımlık yemek takımı, sofra takımı, maden suyu, kömür, manganez ve yağ ihracatı da yapıyor. Daha fazla bilgi için: borisvolfman.com