EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-10-2021 18:20   Güncelleme : 14-10-2021 18:20

Dolarda yükseliş sürecek mi?

Merkez Bankası'ndaki görev değişiminin ardından uzmanlar, önümüzdeki dönemde faizler ve döviz kurlarında olabilecekleri sozcu.com.tr'ye değerlendirdi.

Dolarda yükseliş sürecek mi?

Bugün Türkiye’de piyasalar, bir kez daha Merkez Bankası’ndaki (TCMB) görev değişiklikleriyle sarsıldı.

Gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TCMB’de faiz kararlarının alındığı kurul olan Para Politikası Kurulu’nun (PPK) üç üyesi görevden alındı.

Reuters, Bloomberg ve Financial Times, görevden alma hamlesinde geçen ayki faiz indirimi kararına muhalefet olduğuna işaret etti.

 

Kararla birlikte dolar/TL’de 9,18’lik yeni zirve görülürken, bundan sonra faizlerde ve kurlarda seyrin ne olacağı, 23 Eylül’de politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e çeken TCMB’nin 21 Ekim’deki toplantısından ne çıkacağı merak ediliyor.

Dolar/TL bu yılın şubat ayında 6,90’a kadar gerilemiş, eylül ayına 8,29 seviyesinden başlamıştı.

HSBC 1 PUAN DAHA FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYOR

23 Eylül’deki toplantıdaki faiz indirimini önceden öngören az sayıdaki ekonomistten olan HSBC Portföy Yönetim Başekonomisti İbrahim Aksoy, bugünkü bültende “Merkez Bankası'ndaki değişikliklerden önce, TL'de son haftalardaki değer kaybı nedeniyle, 21 Ekim'deki PPK toplantısında 50 baz puanlık sınırlı bir faiz indirimi bekliyorduk. Fakat HSBC Portföy Yönetimi olarak bu sabahki değişiklikler sonrasında PPK'nın 100 baz puan indirime gideceğini değerlendiriyoruz” dedi.

“2020'de Merkez Bankası'nın reel politika faizini kendi enflasyon tahminine odaklanarak yüzde -4.5 puana kadar düşürmesini göz önünde bulundurarak TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceğini öngörüyoruz” diyen Aksoy, TL'de değer kaybının devam etme olasılığı yükselmiş göründüğüne işaret etti.

‘HAFTAYA İNDİRİM OLURSA KUR 9,50’YE GİDER’

23 Eylül’deki faiz indirimini önceden öngören ekonomistlerden bir diğeri olan Işık Üniversitesi’nden Doç. Dr. Evren Bolgün, piyasada ortalamada 50 baz puanlık faiz indirimi beklendiğini ancak döviz kurlarındaki artıştan dolayı TCMB’nin 21 Ekim toplantısında faizi sabit tutup, indirime kasım ve aralıkta devam edebileceğini dile getirdi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan deneyimli ekonomist, 23 Eylül’de olduğu gibi 21 Ekim’de de 100 baz puan faiz indirilmesi durumunda kurun yükseliş hızının artacağı uyarısında bulundu.

Dolar/TL’de gelecek haftaki TCMB toplantısı öncesinde 9,30 seviyesine yaklaşılabileceği tahmininde bulunan Bolgün, 100 baz puanlık indirim durumunda kurun hızla 9,50’lere yaklaşabileceğini belirtti.