GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 22:11   Güncelleme : 07-10-2021 22:11

‘NATO’nun Türkiye tutumu Yunanistan’ı harekete geçirdi’

İngiliz Telegraph gazetesi tarafından bugün yayımlanan baş yazıda, Fransa ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşmanın NATO'da çatlağa neden olduğu öne sürüldü. Gazetenin savunma yazarı Con Coughlin, NATO'nun Türkiye'ye yönelik tutumunun Yunanistan'ı harekete geçirdiğini aktardı.

‘NATO’nun Türkiye tutumu Yunanistan’ı harekete geçirdi’

Son dönemde hem Ege’de hem de Akdeniz’de Türkiye’yle karşı karşıya gelen Yunanistan, Fransa’ya 3 milyar euro ödeyerek fırkateyn satın almıştı. Geçtiğimiz günlerde imzalanan Fransa-Yunanistan Savunma Anlaşması NATO’da da krize neden oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’ya paralel olarak kurulacak bir Avrupa savunma mekanizmasının Atlantik ittifakını zayıflatma ve bölme riski taşıdığını söyleyerek tepkisini dile getirmişti.

MACRON NATO İÇİN ‘BEYİN ÖLÜMÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ’ DEMİŞTİ 

NATO ittifakı, 1960’larda örgütün bütünleşik komuta yapısından vazgeçme konusundaki Gaullist ısrarından beri Fransızlarla hiçbir zaman en kolay ilişkilere sahip olmadı. Ancak yine de Fransa’nın NATO’daki varlığı her zaman hoşgörüyle karşılandı ve belirleyici ülkeler arasında yer aldı. İngiliz Telegraph gazetesinden Con Coughlin tarafından kaleme alınan yazıda, Fransa’nın Yunanistan ile anlaşmasının Avrupa’nın “stratejik özerkliğine” verdiği destek ittifakını parçaladığını aktardı. Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u kendini beğenmiş olarak nitelendiren yazıda, Macron’un NATO için açıkça ‘beyin ölümünü gerçekleştirmiş’ dediğini hatırlattı. Anca NATO’nun buna rağmen bile Fransa’nın  çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini öne sürdü. Ancak savunma yazarına göre, ABD başta olmak üzere NATO devletlerinin Fransa’nın davranışlarına müsamaha göstermeye devam etme istekliliğinin, Fransa’nın NATO’nun çöküşüne yol açabilecek politikalar izlemeye devam ederse, yakında kırılma noktasına gelebileceğini aktardı.

Macron’un bu tavrının Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen’in bağımsız bir Avrupa savunma gücü oluşturma planlarını hızlandırma çağrılarına karşılık NATO müttefikleri arasında rahatsızlık yarattığı belirtildi. Fransa’nın “stratejik özerklik” elde etmek için kendi operasyonlarını yönetmesi ve anlaşmalar yapmasının NATO’da çatlağa neden olabileceği belirtildi.