SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-10-2021 13:10   Güncelleme : 07-10-2021 13:10

Kadınlar İçin Saç Ekimi

Kadınlar İçin Saç Ekimi

Kadınlar İçin Saç Ekimi

 

 

 

Sağlıklı ve güçlü saçlar, her insanın hakkıdır. Ancak bazı nedenlerden dolayı yaş ilerledikçe saçta dökülmeler yaşanır. Bu dökülmeler en sonunda kelleşme sürecinin de kapılarını aralar. Yalnızca erkeklerde değil, kadınlarda da bu süreç meydana gelebilir. Bu nedenle kadın saç ekimi operasyonlarına başvurularak kozmetik iyileştirme yapılabilir. Eğer saç ektirme tedavileri hakkında sorularınız varsa, gelin başlıklar halinde göz atalım.

 

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Pek çok neden, saç dökülmesini tetikleyebilir. Özellikle de şehir yaşamının getirdiği unsurlar, saç dökülmesi konusunda etkilidir. Genel olarak saç dökülmesi nedenleri arasında şu faktörleri gösterebiliriz:

 

  • Yetersiz uyku
  • Stres
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Yüksek kafein alımı
  • Hormonal durumlar
  • Vitamin ve mineral eksikliği
  • Genetik faktörler
  • Düzensiz beslenme

 

Yukarıdaki durumlar, saç dökülmesinde en çok etkili olan durumlar arasındadır. Ancak bazen uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye ve saç bakımına dikkat edilse bile saç dökülebilir. Zira saç dökülme nedenleri arasında oldukça fazla etken yer almaktadır. Genetik faktör de bunlardan birisidir.

 

Kadınlarda Saç Dökülme Evreleri

 

Kadınlarda üç tipte saç dökülme süreci vardır. Bunlar; tip 1, tip 2 ve tip 3 saç dökülmelidir.

 

Tip 1, saç dökülme sürecinin ilk aşamasıdır. Bu aşama, hafif saç dökülme evresi olarak ifade edilebilir. Saçlar, kafa derisinin merkez bölgesinden çizgisel şekilde açılmaya başlar. Tip 2 ise bu evrenin bir üst sürecidir. Saç ekimi operasyonu bu süreçte tercih edilebilir. Tip 3 ise saç dökülmesinin son evresi olarak kabul edilmektedir. Bu evrede kellik gözle görülmeye başlar.

 

Kadınlarda Saç Ekimi Yöntemleri

 

Kadınlarda, tıraşlı ve tıraşsız uygulanabilen saç ekimi tedavileri yer almaktadır. Tıraşlı saç ekimi, donör bölgeden saç örnekleri almadan önce saçın tıraş edilmesi ile başlar. Tıraşsız saç ekimi yönteminde ise yalnızca donör bölge tıraş edilir ve saç kökleri alınır. Günümüzde daha çok tıraşsız saç ekimi yöntemleri tercih edilse de, tıraşlı saç ekimi tedavisinin daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Zira tıraşsız saç ekimi sırasında, uzun saçların arasında işlem yapılırken diğer köklere  zarar gelmesi daha olasıdır.

 

FUE saç ekimi tedavisi, kadınlarda uygulanan saç ekimi yöntemleri arasında dikkate değer bir başarı oranına sahiptir. Bu yöntemde, ense bölgesinden alınan saç kökleri, kelleşme meydana gelen bölgeye yerleştirilir. Bu işlemde, saçlar tıraş edilir ve açılan kanallara ense bölgesinden alınan greftler nakledilir. Nakil işlemi sonrasında yaklaşık 10 günlük kabuklanma evresi vardır. Kabuklar zamanla ortadan kalkar ve yaklaşık 3 hafta sonra kızarıklık seviyesinde de azalma meydana gelir.

 

Bir diğer tercih edilen yöntem ise FUT tekniğidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok fazla tercih edilmeyen bu yöntemde, saç kökleri toplu bir şekilde toplanır. Genel olarak FUT yöntemi, donör olarak alınan saç köklerinin de yetersiz olması durumunda kullanılır. Ek olarak iyileşme süreci uzun sürdüğü gibi, işlem sonrasında dikiş izi kalmaktadır. Eğer dikiş atılmazsa, işlem yapılan bölgede enfeksiyon riski meydana gelebilir. Aynı zamanda FUT tekniği sonrasında oluşan ağrı da yüksek olabilir. Bu nedenle hastalar genel olarak FUE ve DHI tekniklerinden faydalanmaktadır. Doktorun özel bir tavsiyesi yoksa, FUT yöntemi pek tercih edilmemektedir.

 

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

 

Kadın saç ekimi fiyatları, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Zira toplanan saç kökleri, kelleşen bölgeye nakledilmektedir. Bu nedenle toplanan greft sayısına göre işlem miktarında artış meydana gelecektir.

 

Saç ekimi fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise, uygulanacak tekniktir. FUT tekniğinde ücret genel olarak sabitken, FUE tekniğinde işlemin büyüklüğüne göre fiyatta da değişiklik meydana gelmektedir. Bu nedenle muayene sonrasında net bir fiyat teklifi alınabilir.

 

Saç Ekimi Yöntemleri Başarılı mı?

 

Günümüzde uygulanan saç ekimi tedavi yöntemleri yüksek başarı oranına sahiptir. Özellikle de FUE tekniğindeki başarı oranı göze çarpmaktadır. Ancak hiçbir tedavide kesin başarı söz konusu değildir. Yani hiçbir tedavinin başarı oranı %100 olamaz. Bu nedenle bu tip cerrahi yöntemlerde sabır önemli bir faktördür. Öncelikle en iyi saç ekim merkezini tercih etmeli, işlemden sonra düzenli olarak kontrollere gitmeli ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Greftlerin tutma oranı, tedavinin başarısını da hiç şüphesiz etkilemektedir. İşlemden sonra tedavinin seyrine göre başarı oranı da artmaktadır.