EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-09-2021 12:25   Güncelleme : 21-09-2021 12:25

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

Ağır borç yükü altındaki Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande'nin borçlarını ödeyemeyeceği kaygıları piyasaları sarstı. Borsalarda satış dalgası sürerken piyasalar şirketin bulunduğu zor durumun diğer sektörlere yayılıp yayılmayacağı izleniyor.

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

Japonya hisse senetleri Pazartesi günkü tatilden yüzde 2’ye varan kayıplarla döndü. Önceki gün yüzde 3’e varan kayıplar kaydeden Hong Kong’un Hang Seng Endeksi Salı günü daha sınırlı da olsa kayıplarını sürdürdü.

ABD’deki S&P 500 endeksi vadeli kontratları, endeksinin dün yüzde 1.7 ile iki ayın en büyük düşüşünü yaşamasının ardından yüzde 0,3 yükseldi. Yuan, offshore işlemlerde dünkü kayıplarının bir kısmını toparlamaya çalıştı.

AVRUPA’YI DA ETKİLEDİ

Asya’nın yanı sıra Avrupa borsalarında da Evergrande etkisi görüldü. Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 2,6, Alman DAX endeksi yüzde 2,9, Londra’da ise FTSE 100 yüzde 1,8 düştü. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi de günü yüzde 1,94 düşüşle tamamladı.

Enerji hisseleri, finans grupları ve temel malzeme üreten şirketler borsadaki düşüşten nasibini aldı aldı. Ayrıca Hong Kong borsasında Evergrande hisseleri yüzde 10’luk düşüş kaydetti.

ZENGİNLERİ DE VURDU

Borsalardaki küresel sarsıntı, dünyanın en büyük zengin insanlarının sahip olduğu şirketlerin hisselerini de vurdu. En zengin 500 kişi toplam 135 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın serveti dün 7,2 milyar dolar düşerek 198 milyar dolara geriledi. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da dün 5,6 milyar dolar kaybetti. Bezos’un net serveti 194,2 milyar dolara indi.

Çinli emlak devi Evergrande’nin borç krizi piyasalarda endişeye neden olurken tüm borsalarda satış dalgası getirdi..

Piyasaya 300 milyar doların üzerinde borcu bulunan Evergrande’nin vadesi gelen borçları ödeyip ödemeyeceği noktasındaki belirsizlikler borsaları sarstı.

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde yatırımcıların emlak devi ‘Evergrande’ krizine ilişkin haber akışını takip etmeye devam etmesiyle geriledi.