GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-08-2021 22:32   Güncelleme : 15-08-2021 22:32

Mobil asfalt plenti çalışma sistemi

Mobil asfalt plenti çalışma sistemi

Asfaltlar asfalt plentininde üretilmektedir. Bu plentler de kendi aralarında belli başlı gruplara ayrılır. İşte bunlardan bir tanesi de sabit asfalt plenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür asfalt plentleri aslında en köklü olanlarıdır ve bu sebeple de en çok tercih edilenlerden bir tanesi olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Adından da anlaşılacağı üzere sabit olan bu tür plentiniler daha çok uzun süreli projeler için tercih edilmektedir. Bu sebeple de kapladıkları alanlar da diğer türlere göre bariz daha büyük olmaktadır. Saatte 40 ton asfalt üretenleri olduğu gibi saatte 240 ton üretenleri de vardır burada önemli olan husus projenin türü ve cinsidir. Genellikle belediyeler tarafından tercih edilmektedir.

 

Mobil Asfalt Plenti

Mobil asfalt plenti ya da diğer bilinen adıyla kolay taşınabilir asfalt plenti, sabit asfalt plentine göre daha yakın dönemlerde üretilmesine rağmen kullanım alanları da gün geçtikçe artış göstermektedir. Özellikle bazı projeler daha kısa dönemli olmaktadır işte bu tür projeler için biçilmiş bir kaftandır diyebiliriz. Saatte 100-120 ton arasında da asfalt üretimi sağlamaktadır.

Kolay taşınabilir olması sebebiyle de çok daha kısa süre içinde kurulumu sağlanacaktır. Bu sebeple de eğer acil bir proje ortaya çıkarsa da tercih edilen bu asfalt plentini türü aynı zamanda alan konusunda sıkıntı yaşayan kurumlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plenti

En yeni türlerden bir tanesi olan kontinü (sürekli) tip asfalt plenti birçok özellik bakımından mobil ile benzerlik göstermektedir. Tıpkı mobilde olduğu gibi kısa sürede kurulumu yapılır ve taşınması da oldukça kolaydır. Asfalt üretimi olarak da 100-120 ton arasında bir kapasiteye sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Bunların yanı sıra sürekli tip operasyonlarda tercih edilmektedir. Diğer türlerden farklı olarak da çift şaftlı karıştırıcı sistemi bulunmaktadır. Bu tür özellikleri sebebiyle de amacı uygun fiyata en kaliteli asfaltı üretmektir diyebiliriz. Küçük hacimli işler için tercih edilir ve malzemeler büyük boyutlu olmadığı için tüm malzemeler 1 konteynere sığacak düzeydedir.