GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-08-2021 13:26   Güncelleme : 21-08-2021 13:26

Bahçe Tasarımcısı Neler Yapar ?

Bahçe Tasarımcısı Neler Yapar ?

Bahçe Tasarımcısı Neler Yapar ?

 

Bahçenizin elden geçirilmesi gerekebilir. Nereden başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bahçe tasarımı için çevrimiçi arama yaptınız ve bunun gibi sitelerde bulundunuz. Şimdi merak ediyorsunuz: bahçe tasarımcısı nedir? Ve neden birini işe almalıyım?

 

Bir bahçe tasarımcısı, bir dış mekanın tasarımını denetler. Rol, peyzaj tasarımcısı veya peyzaj mimarı rolüyle bir şekilde birleşebilir. Aslında, bir bahçe tasarımcısı olarak başlayıp bir peyzaj mimarı olmak ya da tam tersi mümkündür.

Bowles & Wyer'deki bu makale, bahçe tasarımcısı ve peyzaj tasarımcısı/mimar terimleri arasındaki ayrımı ve örtüşmeyi açıklamaktadır. “Bahçe” ve “manzara” kelimeleri arasındaki anlam farkı üzerinde döner:

Bir bahçe bir mülkle ilişkilendirilir, sınırları vardır ve ölçek olarak daha küçük olma eğilimindedir.

Peyzaj herhangi bir özelliğinden ayrılabilir, sınırları olmayabilir ve büyük veya küçük ölçekli olabilir.

Kış Bahçesi fiyatları değişiminde Bahçe tasarımcısı da önemlidir. Bir bahçe tasarımcısının işi, baştan sona tüm yönleriyle düşünmektir. Özel mülk sahipleri olarak, zaman geçtikçe dış mekanın özelliklerini değiştirme ve seçme tuzağına düşmek kolaydır. Bu şekilde bahçeler odağını kaybederek bakımsız ormanlara dönüşür. Alternatif olarak, bahçenin belirli bir alanı için yanlış bitki seçilebilir, bu da ölümüyle ve çorak bir dış alanla sonuçlanır.

Bahçe tasarımcınız, büyük resme bakarak bu sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bahçe tasarımcısı nedir? Bir bahçe tasarımcısı çeşitli geçmişlerden gelebilir. Bazıları üniversiteye gidiyor ve Tasarım Direktörümüz Paul Robinson gibi bahçe tasarımı veya peyzaj mimarlığı alanında nitelik kazanıyor. Kurucumuz Lee Bestall gibi diğer bahçe tasarımcıları, pratik bahçecilik ve peyzaj deneyimi ve bitkiler için gerçek bir tutkuyla bu rolü üstleniyorlar.

Bahçe tasarımcısı nedir? Bazı bahçe tasarımcıları tam zamanlıyken, diğerleri bunu ek gelir olarak takip edebilir ve deneyimlerimize göre deneyim, stil ve profesyonellik açısından çok geniş bir yelpaze vardır.

'Birçok [bahçe tasarımcısı] serbest meslek sahibi, özel müşteriler için bahçeler yaratıyor veya geliştiriyor. Diğerleri bir iş ortağıyla veya daha büyük bir bahçe tasarım şirketi için bahçe tasarımcısı olarak çalışır.'

NEDEN BAHÇE TASARIMCISI KULLANILIR

Şimdi, bir bahçe tasarımcısı nedir? konusunu araştırdığımıza göre, tam olarak neden bir bahçe tasarımcısı veya peyzaj mimarı kullanmalısınız?

Birincisi ve en önemlisi, çok az insanın bir bahçeyi yeniden tasarlamak için gereken zamana sahip olmasıdır. Bu, bazılarının hayal edebileceğinden daha fazla zaman alıcıdır. Müteahhitlerle uğraşmak ve proje yönetimi de bir müşterinin uğraşmak istemediği veya zaman açısından taahhüt edemeyebileceği bir unsurdur.

Bu düşünceye arsanızı tam olarak anlama ihtiyacını ekleyin. Hangi kısım güneş ışığını en çok alır? Hangisi en az alır? Toprak yapısı ve pH nedir?

Ayrıca, bir bahçe tasarımcısı veya peyzaj mimarı, bireyin sahip olmadığı önemli bitki bilgilerini getirir. O ağaç ne kadar büyüyecek? Parselin uzak ucundaki kuru gölgede hangi bitki türleri gelişir? Hangi uygun bitkiler art arda çiçek açacak ve yıl boyunca ilgi uyandıracak kombinasyonlar olacak?

Bu tesis bilgisinin yanı sıra, kaldırım, duvarlar, basamaklar ve su özellikleri gibi sert peyzaj ve tasarım özelliklerinde uzmanlık da vardır. Seviye değişikliği için bu istinat duvarını en iyi nasıl inşa edebilirim? Sanat eserini odak noktası olarak en iyi nereye yerleştirmek gerekir? Evi ve önerilen dikimi en iyi hangi taş tamamlayacak?

Bahçe tasarımcısı doğası gereği yaratıcıdır. Bir tuvalden önce bir ressamın ya da kaya parçalarıyla bir heykeltıraşın gözüyle dışarıdaki alanınıza bakacaklar.

Bunların başında bahçe tasarımcısının nesnelliği gelir. Arazi sahibinin neyi sevip neyi sevmediği konusunda kesin fikirleri olacak ve bunlar daha sonra tasarımcıya aktarılacaktır. Tasarımcı daha sonra bu tercihleri ​​uygun bir şekilde kullanacak ve uyarlayacaktır. Bitmiş tasarıma fayda sağlamak için sahibinin kaçınmayı tercih edeceği zor seçimler yapabilirler.

Bahçe Tasarımcıları Derneği, tasarımcının her şeyi kapsayan rolünü vurgulayan bir makale yayınladı:

'[bahçe tasarımcısı], etüt ve tasarım oluşturmadan zorlu peyzaj düzenlemesine ve bitki seçimine kadar tasarım ve yapım sürecinin tüm unsurlarına dahil olabilir.'