EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-08-2021 23:46   Güncelleme : 05-08-2021 23:46

Uzmanlar enflasyon için ne dedi?

Enflasyon Temmuz'da yüzde 18,95 ile beklentileri aşarken, reel faiz neredeyse sıfırlandı. Buna rağmen, erken faiz indirimi olasılığının gündemden düşmesinin de etkisiyle dolar/TL 8,30'un altını test etti. Uzmanlar, enflasyon, faiz ve kurdaki gelişmeleri sozcu.com.tr'ye değerlendirdi.

Uzmanlar enflasyon için ne dedi?

TÜİK verileri, Temmuz'da tüketici fiyatlarında aylık yüzde 1,80'lik, yedi aylık yüzde 10,41'lik artışın da 18 yıllık endeks tarihinin temmuz ayları rekoru olduğunu gösteriyor.

Böylece, yüzde 19 olan Merkez Bankası (TCMB) politika faizi, enflasyonun sadece 0,05 puan üzerinde kalmış oldu ve gerçekleşen enflasyona göre hesaplanan reel faiz neredeyse sıfırlandı.

 

Enflasyonun beklentileri aşmasına rağmen ise dolar/TL'de düşüş dikkat çekti. Güne 8,35 seviyelerinde başlayan ve enflasyon verisi açıklanmadan önce bir ara 8,38'i gören kur, daha sonra 8,30'un altını test etti.

Enflasyon artışıyla birlikte reel faiz neredeyse sıfırlansa da, endişe edilen olası erken faiz indiriminin gündemden düşmesi, kurdaki düşüşte etkili oldu.

MERKEZ'İN TAHMİNİNİN TUTMASI İMKANSIZA YAKIN

Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hakan Kara, “Bugün açıklanan enflasyon verileri fiyatlama davranışlarında önemli bozulmaya işaret ediyor” dedi.

 

“Özellikle gıdada genele yayılan bir bozulma var. Et, ekmek, tahıl, süt ürünleri, yağlar… Hepsi ciddi artışlar göstermiş” diyen Kara, özellikle düşük gelir grubunun alım gücünü eriten bir görünümün söz konusu olduğunu vurguladı.