SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-07-2021 23:07   Güncelleme : 28-07-2021 23:07

Bilim Kurulu Üyesi: Böyle giderse sağlık sistemi zorlanacak

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, test pozitiflik oranının çok yükseldiğini, böyle giderse sağlık sisteminin zorlanacağını söyledi. Prof. Dr. Yavuz, "Böyle giderse Eylül'de okulları nasıl açacağız diye kara kara düşüneceğiz" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi: Böyle giderse sağlık sistemi zorlanacak

Günlük pozitif vaka sayısının 20 binlere dayandı. Bayram sonrası etki henüz verilere yansımadı. Çok hızlı yayılan Delta varyantı nedeniyle önümüzdeki günlerde bu sayının da katlanacağı konuşuluyor. İki doz aşısını tamamlayanların oranı halen yüzde 50’ye dahi ulaşmadı.”
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu tespitleri yaptıktan sonra şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Böyle giderse Temmuz-Ağustos aylarının çok sıkıntılı geçebilir ve özellikle Delta varyantın hızının kesilebilmesi için iki doz aşılama ve kişisel korunmayı sürdürme daha da önem kazandı.”

 

“SADECE İNGİLTERE’DE AŞILAR 30 BİN ÖLÜM, 8 MİLYON HASTANE YATIŞINI ÖNLEDİ”

Sadece İngiltere’de aşılanma sayesinde 30 bin kişinin hayatının kurtulduğunu söyleyen Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşılar 30 bin ölümü engellemiş durumda İngiltere’de. Bu inanılmaz bir rakam. Yine 8 milyon hastaneye yatışı engellemiş. Yani aşılar etkisiz diyebilmek için ya çok cahil olmak gerekiyor, ya da en iyi niyetle konuyu hiç bilmemek gerekiyor. Aşıların hepsi etkili.

İngiltere’de mesela Şubat Mart’ta yaşanan pikte, günlük 1000’in üzerinde ölüm oluyordu, şu anda günde 50-60 ölüm oluyor en fazla, ki aynı vaka sayılarına rağmen. Bu tamamen aşılanmanın farkı. Yine İsrail’de, günlük vaka sayısı çok yükselmedi. İngiltere’den daha fazla aşılama yaptı İsrail. Günlük vaka sayıları 10 binlere çıkarken o kadar düşük nüfusuna rağmen; şu anda 2 bin civarı bu sayı ve hastalananlar da genellikle küçük yaş grubu. Yine ölüm oranları da çok düşük, 1 kişi falan ölüyor şu anda İsrail’de.”

“AŞI KARTI YA DA NEGATİF PCR ZORUNLULUĞU OLMALI”

Elimizde etkili aşılar olduğu halde iki doz aşılanma oranlarında istediğimiz noktaya ulaşamadığımızı söyleyen Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarına da kesin bir dille yanıt verdi.