DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-07-2021 21:57   Güncelleme : 26-07-2021 21:57

Avusturya Başbakanı: Afganların kalacağı en iyi yer Türkiye

Avusturya Başbakanı Kurz, "Taliban fanatizmini Avrupa’da istemiyoruz. Afganların kalacağı en iyi yer Türkiye. Güvenlikle komşularında kalsınlar. Onlar için Türkiye, Almanya, Avusturya veya İsveç’ten daha iyi“ dedi.

Avusturya Başbakanı: Afganların kalacağı en iyi yer Türkiye

Afganistan’dan başlayan ve Türkiye'ye akın akın gelen göç, Avrupalıları ayağa kaldırdı. Almanya Başbakanı Merkel, “Sorunlu her yere biz sahip çıkamayız” derken, göçmen akınını AB sınırları dışında durdurma kararı giderek netleşiyor.

Almanya’nın çok okunan tabloid gazetesi Bild’e konuşan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da, Taliban'ın giderek etkin olduğu Afganistan’ı kast ederek, “Taliban'ın fanatizmini Avrupa'ya ithal etmek istemiyorum. Afganistan'dan gelenleri sınır dışı etmeye devam edeceğiz. 2015'te yapıldığı gibi, çok sayıda insanı Almanya ya da Avusturya'ya alarak sorunu çözemeyiz. Sahadaki durumu iyileştirmeliyiz. İnsanlar kaçmak zorunda kalıyorsa, o zaman komşu ülkeleri, Türkiye'yi veya Afganistan'ın güvenli bölgelerini daha doğru yer olarak görüyorum. Türkiye, insanların Almanya, Avusturya veya İsveç'e gelmesinden daha doğru bir yer” dedi.

SİYASİ İLTİCA HAKKININ AMACI 

Siyasi iltica hakkını düzenleyenlerin bu gibi durumlar için değil, “Birisi siyasi, dini nedenlerle zulme uğradığında bireysel bir hak olarak kullanılması” durumları için düşündüklerini belirten Kurz, “Bütün bir ülkenin veya bölgenin yola çıkıp, ‘Almanya'ya gitmek istiyorum’ demesi tabii ki amaçlanmamıştı” diye konuştu.