DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-07-2021 14:44   Güncelleme : 01-07-2021 14:44

Rusya Devlet Başkanı Putin: ABD ile ilişkilerin normalleşmesini umuyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, halkın sorularını yanıtladığı Direkt Hat programında, "Dünyanın değişmekte olduğunun ve bu değişen dünyada ülkelerin kendi öncelikleri ve çıkarları üzerine yeniden düşünmeleri gerektiğinin farkına varılmasının dünya düzeninin daha çekici bir hale gelmesine yol açacağını, ABD ile ilişkiler de dahil ilişkilerin normal çerçeveye gireceğini umuyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin: ABD ile ilişkilerin normalleşmesini umuyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halkın sorularını cevapladığı ve 3 saat 42 dakika süren “Direkt Hat” programı sona erdi. Putin, programın son kısmında Dağlık Karabağ konusuna, ABD ile ilişkilere, küresel ısınmaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan'ın daha fazla gerilim istemediğini ifade eden Putin, “Rusya, çok ciddi Dağlık Karabağ krizinin çözümünde önemli bir rol oynadı. Bugün Ermenistan ve Azerbaycan da dahil hiç kimse krizin tırmanmasından yana değil. Zira bir taraftan bakıldığında eğer barış içinde ve dostça yaşarsak insanların yaşamlarının yalnızca güvenlik alanında değil, ekonomik kalkınma, sosyal kalkınma gibi diğer alanlarda da geliştirilmesi için gereken koşulları oluştururuz. Karabağ’daki insanların bunlara en üst seviyede ihtiyacı var” dedi. Dağlık Karabağ'da ateşkesin ilanından sonra altyapı sorunlarıyla karşılaşıldığını belirten Putin, “Karabağ’da çok sorun birikti. Altyapının yenilenmesi, sınırların belirlenmesi ile ilgili sorunlar var. Şu anda bunlarla ilgili çalışma süreci devam ediyor” şeklinde konuştu.

“ABD İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNİ UMUYORUM”

Rusya lideri Putin ABD ile ilişkilerin normalleşmesini umduğunu söyleyerek, “Dünyanın değişmekte olduğunun ve bu değişen dünyada ülkelerin kendi öncelikleri ve çıkarları üzerine yeniden düşünmeleri gerektiğinin farkına varılmasının dünya düzeninin daha çekici bir hale gelmesine yol açacağını, ABD ile ilişkiler de dahil ilişkilerin normal çerçeveye gireceğini umuyorum” dedi.