GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2021 13:18   Güncelleme : 28-06-2021 13:18

Sezgin Baran Korkmaz hakkında iki farklı iddianame

Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’de aleyhine açılanan davada, şimdiye kadar bir değil iki farklı iddianamenin gizlilik kararıyla işleme konulduğu ortaya çıktı.

Sezgin Baran Korkmaz hakkında iki farklı iddianame

ABD'deki Utah Federal Bölge Mahkemesi'nde aleyhine açılan davada hazırlanan ilk iddianamede sanık Korkmaz için iki ayrı suçlamadan 25 yıla kadar hapsi istendi. 27 gün sonra dava kayıtlara gizlilik kaydıyla giren ikinci iddianamede ise Korkmaz'a üç ayrı suç isnat edilerek 225 yıla kadar hapis cezası istendi.

ABD'deki dava dosyasında, üzerinde hala gizlilik kaydı olan bir belgede ise dava sanığı Korkmaz hakkında 10 Mart 2021 tarihinde yakalama emri çıkartılarak kayıtlara girdiği görülüyor.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre, Korkmaz ile ilgili hazırlanan ilk iddianameyle ilgili gizlilik kararı alındıktan sonra, 31 Mart tarihinde Utah Federal Bölge Mahkemesi hakimi Tena Campbell'a bildiriliyor. Utah Yüksek Hakimler Heyeti, Hakim Campbell'i davanın hakimi olarak atıyor.

11 sayfalık ilk Korkmaz iddianamesi dava kayıtlarına 1 Nisan tarihinde gizlilik kararıyla giriyor. İlk iddianamede, Korkmaz'a iki ayrı suç isnat ediliyor. Korkmaz, ‘kara para aklamak için komplo kurmak' ve 29 -30 Nisan 2019 tarihinde Kingston kardeşler davasında ABD'de savcılara bizzat tanık olarak verdiği ifadede, ‘resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmakla' suçlanıyor.