KADIN
Giriş Tarihi : 10-06-2021 14:51   Güncelleme : 10-06-2021 14:51

GÜNEŞ KREMİNI DÜZENLİ KULLANMAK ŞART MI? NASIL KULLANILMALI?

GÜNEŞ KREMİNI DÜZENLİ KULLANMAK ŞART MI? NASIL KULLANILMALI?

GÜNEŞ KREMİNI DÜZENLİ KULLANMAK ŞART MI? NASIL KULLANILMALI?

 

Yaz ayları yaklaşınca herkes güneş kremi aramaya, kendine en uygun güneş kremini bulmaya çalışır. Genelde bu olay tatillere çıkmadan önce gerçekleşir. Oysa bizler güneşin zararlı ışınlarından, sadece yaz aylarında deniz kenarında, denize girmeden önce mi korunmalıyız? Güneş kremi kullanmak bizler için ne kadar önemli?  Şimdi bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Güneş Kremi Ne Kadar Önemli?

Güneş ışınlarının, ciltle direkt temasında olumsuz etkileri olabilir. Bu etkilere örnek olarak cildin nem seviyesini düşürmesi, leke oluşumuna sebep olması, cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu arttırması gösterilebilir. Bu zararlı etkilerden korunmanın en kolay yolu güneş kremi kullanmaktır. Aveclinic Güneş koruma ve leke önleyici krem ile hem güneşin zararlı Işınlarından korunun hem de leke oluşumunuzu önleyin.

Günlük hayatta özellikle güneşe maruz kalacağımız zamanlarda güneş kremi kullanmak son derece önemlidir. Ne yazık ki herkes, güneş kremi yalnız yazın kullanılır gibi yanlış bir algıya sahip. Oysa sadece yazın değil, dört mevsim güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığımız için her mevsim güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmalıyız. Kullanacağımız güneş kremini seçmek, güneşin zararlı ışınlarından korunmak kadar önemlidir. Güneş kremi alırken birçok noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü doğru güneş kremi kullanmak güneş kreminin performansını göstermesi ve verimini artırarak daha iyi koruma sağlaması için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Seçtiğiniz ürün cilt tipinize uygun olmalı: İyi bir güneş kremi seçimi için, cilt tipimize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı çeşitte güneş kremleri vardır. Cilt tipine göre yağlı ciltler, kuru ciltlere özel güneş kremleri mevcuttur. Yağlı cilde sahip olanlar jel, köpük kıvamında akışkan ve su bazlı güneş ürünlerini kullanmalıdır. Kuru bir cilde sahip olanlar ise, su bazlı ürünlere oranla daha yoğun krem kıvamındaki güneş ürünlerini kullanmalıdır.
  • Suya dayanıklı olmalı: Seçtiğiniz ürünün suya dayanıklı olması önemlidir. Denize girdiğinizde veya terlediğinizde güneşten korumaya devam etmeli ve etkisini gün boyu göstermelidir.
  • SPF aralığı size uygun olmalı: SPF yani, güneş koruma faktörü zararlı güneş ışınlarını engelleme açısından önemlidir. Doğru bir güneş kremi seçimi için; SPF’sinin 15 - 30 aralığında olması önerilir.
  • UV ışınlarına karşı filtresi olmalı: UV ışınları cilde olumsuzluklara yol açabilir. Seçeceğiniz güneş ürünün UV filtresinin olması ürünün performansını artırır ve cildi olumsuzluklara karşı maksimum koruma sağlar.

Güneş Kremi Kullanmamak Cilt Lekelerine Sebep Olur Mu?

Ciltte renk farklılıklarının ve lekelerin oluşmasının sebebi melanin pigmenti ile ilgilidir. Melanin pigmenti, güneş ışınlarının zararlı komponentlerine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Melanin pigmentinin cildimiz üzerinde oluşturduğu renk farklılıklarını önlemek için güneş kremi kullanmak önerilir. Güneş kremi kullanmayanların ciltlerinde zaman içerisinde lekeler ve renk farklılıklarını görmek maalesef ki kaçınılmazdır. Şimdilik leke sorununuz yoksa bile ileride böyle bir sorunla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu nedenle güneşe maruz kalacağınız zamanlarda güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Var Olan Lekeleri Güneş Kremi Kullanarak Azaltmak Mümkün Mü?

Ciltte oluşan lekeler aslında, güneşin zararlı ışınlarından vücudun kendini koruduğunun bir göstergesidir.  Vücut kendini güneş ışınlarına, dış etkenlere karşı korur ve bu koruma sonucu lekelenmeler oluşur. Lekelerden kurtulmamın yolları arasında krem kullanmak vardır. Hatta bazı güneş kremleri, hem cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur hem de öncesinde oluşmuş lekelerinizi azaltmaya yardımcı olur. Önemli olan kendi cilt tipinize en uygun ürünü bulmak ve düzenli uygulamaktır.

Bu yazımızda güneş kreminin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili detayları sizler için kaleme aldık. Aveclinic Güneş koruma ve Leke önleyici krem ile güneşin zararlı etkilerinden korunurken var olan lekelerinizden de kurtulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için aveclinic.net adresini ziyaret edebilirsiniz.