EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-06-2021 22:07   Güncelleme : 04-06-2021 22:07

Yeni hukuk fakülteleri ‘ihtiyaç mı, politik mi? Baro Başkanları değerlendirdi!

Türkiye’de 47’si devlet, 37’si vakıf olmak üzere toplam 84 hukuk fakültesi bulunuyordu. Sene başından beri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 5 yeni hukuk fakültesiyle birlikte bu sayı 89’a yükseldi. Bunlar sırasıyla; Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Bilim Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve son olarak Ege Üniversitesi oldu.

Yeni hukuk fakülteleri ‘ihtiyaç mı, politik mi? Baro Başkanları değerlendirdi!

Her yıl 17 bine yakın mezun veren hukuk fakültelerine yenilerinin eklenmesi, ‘Yeni hukuk fakültelerine neden ihtiyaç duyuluyor?’ sorularını da gündeme taşıdı. Kayıtlı 40 bin avukatla Türkiye’nin en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nun yeni ve eski başkanları yeni kararnameyle açılan yeni hukuk fakültelerini SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

Türkiye’de takip edilemeyecek kadar Hukuk Fakültesi açıldığını belirten İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Ama bunun, özellikle yaşama yansıyan sonuçları değerlendirilmiyor diye düşünüyoruz. Bunun sonucu olarak Türkiye’de ihtiyacı çok aşan sayıda avukat ortaya çıkmaya başladı. Bugün var olan avukat sayısı ihtiyacını aşan bir sayı. Daha önemlisi ise şimdiye kadar hiç olmadığı için de, avukatlıkta, hakimlikte ve savcılıkta nitelik sorununu konuşmaya başladık” dedi.

“HUKUKÇU OLMAYAN DEKANLAR VAR”

Fakültelerin yeterli ağırlığa sahip olarak açılmadığını ve yeterli öğretim üyelerinin de olmadığını söyleyen Durakoğlu, “Bazılarının başında hukukçu olmayan dekanlar var. Dolayısıyla tamamen popülist nedenlerle, açmış olmak için açılan fakülteler bunlar. Verilen mezunlar açısından da çok ciddi sonuçlar yaşıyoruz. Çünkü yeterli eğitim noktasından geçilmiyor. Yetersiz eğitimden geçmiş öğrencilerle karşılaşıyoruz. Temel sıkıntımız burada. Bunların mümkün olduğu ölçüde batı standartlarına uygun olarak geliştirilmesi gerekiyor. Biz bu konuda YÖK nezdinde çok önemli çalışmalar yaptık. Akreditasyon teklifinde bulunduk. Mesela New York Barosu, ancak belirgin bazı fakültelerden mezun olanları avukat olarak kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

“POLİTİK NEDENLERLE YAPILAN İŞLEMLER”

Yeni hukuk fakültesi açılması kararının meslekte ciddi itibarsızlık, niteliksizlik gibi çok önemli sonuçlar doğurduğunu belirten Durakoğlu, “Şimdi 2024’te avukatlık için sınav gelecek. Avukatlık sınavı geldikten sonra bu sınavda başarılı olamayanların fakülteleri netleşebilirse, Hukuk Fakülteleri arasında bir rekabet ortamı yaratılabilirse belki ondan sonra bu kadar çok hukuk fakültesinin açılması yerine açılan fakültelerin kapanması söz konusu olabilecektir. Ama bunlar şu anda tamamen politik, popülist nedenlerle yapılan işlemledir diye bakıyorum. Ne eğitim açısından ne de pedagojik açıdan herhangi bir planlama içerisinde değiller” şeklinde konuştu.

“90'LI YILLARDA 7 TANE HUKUK FAKÜLTESİNE ŞİDDETLE KARŞI ÇIKTIM”