EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-06-2021 22:47   Güncelleme : 02-06-2021 22:47

Merkez Bankası Başkanı’dan erken gevşeme olmayacak mesajı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve faiz yükünü düşürülmesi gerektiğini söylemesinin ardından döviz kurlarında rekorlar gelirken, Kavcıoğlu tersi yönde mesajla piyasaların ateşini düşürmeye çalıştı.

Merkez Bankası Başkanı’dan erken gevşeme olmayacak mesajı

Kavcıoğlu, “piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini,  Merkez Bankası’nın kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlı olduğunu” söyledi.

Bugün gerçekleştirilen yatırımcı toplantılarında Kavcıoğlu'nun yaptığı konuşmada öne çıkan başlıklar şöyle:

1. 2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ve büyümenin bileşenleri Nisan Enflasyon Raporumuzdaki görünümle uyumlu gerçekleşti. İktisadi faaliyet güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

2. Halihazırda ihracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini bekliyoruz.

3. Son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmeler, turizm başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

4. Ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para politikası duruşu gerekiyor.

‘FAİZ ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLACAK’

5. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz.