YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-05-2021 16:59   Güncelleme : 17-05-2021 16:59

Pideye Uygun İç Hazırlığı Malzemeleri

Pideye Uygun İç Hazırlığı Malzemeleri

Pideye Uygun İç Hazırlığı Malzemeleri

 

 

İlk kez bir pide yapma adımı attığınız andan itibaren neler yapmalı ve neler yapmamalısınız? Günümüz şartları içerisinde taş fırınınız olmasa bile normal bir fırın kullanarak harika pideler hazırlamak ister misiniz? Kıymalı, kuşbaşılı pidelerden tutun da peynirli, yumurtalı pidelere kadar harikulade pidelerde pide içi nasıl hazırlanır ile ilgili olabilecek şekilde sizlere özel bir kaynak hazırladık.

 

En iyi kaynaklardan biri olacak bu yazımızda sizlere maddeler halinde pide içi hazırlama püf noktaları, bir pidenin hamuru nasıl olması gerektiği konusunda lezzetleri sizlere sunuyoruz. Sizlerde kaç kişilik isterseniz istediğiniz sayıya göre de dilediğiniz şekilde pidelerinizi hazırlar, en güzel şekilde de zevkle yiyeceğiniz, kendi elinizden çıkacak bir pide yapmış olabileceksiniz.

 

Herkese bir porsiyon düşecek şekilde 4 kişilik peynirli, kaşarlı, kuşbaşı, kıymalı ve eldeki malzemelerle çeşitlendirilebilir daha çok çeşitli pideler yapabilirsiniz. Bu konuda püf noktalardan biri mayanın hızlı çözünmesinde ılık su ve şeker kullanınız. Hamuru biraz dinlendirin ve sonra açınız. Böylelikle daha kabarık bir hamur elde edebilirsiniz.

 

Lezzetli bir pide içi ve kenarı için ise çıtır olmasını sağlamak için en iyi şekilde pidenin porsiyonuna uygun şekilde pide içi gramajla koymayı ihmal etmeyin. Ne fazla eksik olsun. Bunun için varsa tartı kullanabilirsiniz. Eğer yoksa da aşağıdaki malzemelerle beraber doğru gramajı yakalamak 4 kişilik porsiyon şeklinde yeterli olacaktır.

 

Nefis bir lezzet için önce kıymalı pideden başlayalım: 500 gr kadar kıyma ile birlikte domates, sivri biber, soğan, domates salçası ve maydanoz yeterlidir. Her birinden 500 gram kıymaya yetecek kadar (genellikle 4-5 tane) olacak şekilde hazırladıktan sonra 5 yemek kaşığı kadar sıvı yağ yeterlidir.

 

Yukarıdaki bu malzemeler bir kıymalı pide için olmazsa olmaz harçtır. Bu pidenize bu harcı yapmak için bir kaba sırasıyla boşaltıp yoğurmaya başlayınız. Sonunda ise karabiber, pul biber ve kimyon katarak güzel bir lezzeti yapabilirsiniz. En sonunda ise afiyetle yiyeceğiniz bu lezzete toplamda 4 kişiye kadar ortak edebilir ve nefis bir lezzeti de evinize getirmiş olabilirsiniz. Evinizde sevdiklerinizle nefis bir lezzzete siz de var mısınız?