GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 15:09   Güncelleme : 17-05-2021 15:09

Bamya Hazırlığı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bamya Hazırlığı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bamya Hazırlığı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

 

 

Yaz mevsimine uygun güzel bir yemek arayışında olanlar hem ekşili tadıyla hem de orijinal lezzetiyle beraber bamya lezzetine hazır mısınız? Daha önceleri yaptığınız ama beğenmediğiniz bamyayla ilgili olarak aslında temeldeki sorun bamya nasıl temizlenir konusunda zayıf öğrendiğiniz bir konudur. Bu konuda insanlarında ne yazık ki çoğu zaman sevmediği ve sırf bu yüzden yemekten çekindiği gerçeklerden biri de bamya pişirilirken salyasını bırakmasıdır.

 

Eğer salyalı bir şekilde bamya tüketmek yerine daha doğru bir temizleme aşamasından geçerek, lezzetli bir yemeğe siz de sahip olmak istiyorsanız bu konuda aşağıdaki mutfak sırlarına göz atın. Sizler için hazırlanan bu rehber niteliğindeki yazıda harika şeylerden sizlere özel olarak bahsettik.

 

Bamyalarınızı seçtikten sonra eve getirdiğiniz an itibariyle artık yıkama vaktidir. Bamya nasıl yıkanır konusunda önemli hususlardan biri de bamyaları 2 günden uzun süre buzdolabında tutmadan hemen hazırlığa koymak ve tüketmek olacaktır. Ayıklama aşamasına geçmeden önce tazyikli su ile beraber yıkamalısınız ve su iyice bamyanın içinden geçmelidir. Bamya sapını kesip daha sonrasında koni halinde bir görünüm elde etmelisiniz.

 

Ama burada sap keserken dibine kadar değil, koni şeklinde oval olacak biçimde kalmasına izin verin. Yani bıçağı bamya etrafında döndürerek oval bir şekilde kafasını kesiniz. Bamyanın temizliği ve ayıklama süreci genel olarak bu şekildedir. Bu aşamalar bittikten sonra eğer salyası olmayan şekilde bir yemek istiyorsanız, yemeği koyduğunuz tencereye ekstra limon suyunu ilave ederek harika bir şekilde lezzetli yemek yapmış olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra artık hüner ateş ve suyun getireceği lezzet ile birlikte birleşecektir.

 

Dilerseniz koni şeklinde bamya başını keserken çeşitli aletler var. Onları da kullanabilir ve daha rahat şekilde de oval şekilde kesim yaparak bamya ayıklama işlerinizi hızlıca bitirmiş olabilirsiniz.

 

Yukarıdaki bilgiler ışığında bamya alırken dikkat edeceğiniz şey seçerek almanız olacaktır. Ne kadar iri ya da büyük bamya alırsanız, o kadar lezzetten uzaklaşmış olacağınızı unutmayınız. Bu sebepten ötürü iri bamyalar yerine da orta halli bamyaları tercih etmeye çalışınız. Bunlar tohumu kaçmış olmayan bamyalar olurken, doğru zamanı olan bamyaları tercih ederek harika lezzetleri de evinizde yaratabileceksiniz.