GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 15:08   Güncelleme : 17-05-2021 15:08

Yumuşak Doku İle İlgili Yapılabilir Egzersizler

Yumuşak Doku İle İlgili Yapılabilir Egzersizler

Yumuşak Doku İle İlgili Yapılabilir Egzersizler

 

 

İnsan hayatını etkileyen birbirinden farklı yaralanma sebep ve sonuçları vardır. Gerek tıbbi destek ile gerekse de kendi becerileriyle beraber yapılacak pek çok egzersiz sayesinde de çok çabuk iyileşebilir ya da yaralanmanın etkisine, aşırı derecesine bağlı şekilde de bu iyileşme süreci daha da uzayabilir. Günümüzde yumuşak doku rahatsızlığı ya da yaralanması da bunlardan biridir.

 

Herhangi bir zaman diliminde yolda yürürken, eve veya iş yerine giderken kayıp düşmenizden tutun da vücudunuzda yumuşak bölgeye alacağınız bir darbe sonucunda oluşacak çürük sorunu aslında bir yumuşak doku yaralanmasıdır. Bununla ilgili hem evde hem de hastanede yapacağınız ağrı derecesine bağlı tedavi yöntemleri vardır. İlgili bölgeyi yüksekte tutma, dikkat etme, buzla destekleme ve şişmesini, morarmasını ya da ağrımasını önlemek gibi çözümleriyle beraber aynı şekilde tıbbi destek alacağınız noktada da doğrudan uzman hekime başvura da bilirsiniz.

 

Günümüz şartları içerisinde çürük olarak tanımlanan yumuşak doku çeşitlerinden biri olan kontüzyonlar, tekme ya da düşme sebepli vücudunuzun herhangi bir yerinde morarmaya işaret edebilir. Bununla ilgili alacağınız uzman desteğiyle beraber kısa sürede iyileşebilir, ilgili bölgenin kendini yenilemesini de sağlayabilirsiniz.

 

Bu noktada bir farklı yaralanma sınıfı olarak burkulma örneği verilebilir. Ayak bileklerinden tutun da dizlere ve bileklere kadar eklem yerlerinde oluşacak her türlü burkulmalarda doğrudan buz tedavisi ile bu yumuşak doku yaralanmalarıyla başa çıkabilirsiniz. Bağların yırtılması, kopması ya da benzer şiddetli sorunlara karşı ise cerrahi destek gerekeceğinden dolayı bu noktada birebir tıbbi destek amaçlı doktorunuza görünebilirsiniz.

 

Olası bir soruna karşı yumuşak doku tedavisi olarak faydalanacağınız ayak bükülmesi ya da burkulma ile ilgili olarak yüksekte tutma veya buz tedavisi öncelikli olarak yapmanız gereken tedavilerden biridir. İlgili bölgede şişme ve morarma da olacağı için bu aşamalara geçmeden önce hızlı bir şekilde de ayağınızı korumaya, ağrılı bölgelerin de giderilmesi için soğuk bir şekilde desteklemeye çalışınız.

 

Bunlar dışında ise doktorunuzla da görüşerek hem destek alacağınız bu süreçle ilgili hem de genel olarak tedavi noktasında faydalanacağınız her egzersiz bilgisi için de yararlanabilir, alacağınız destekle beraber de gerekli hareketleri de bu yaralanmış olan bölge için yapabilirsiniz.