GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 14:53   Güncelleme : 17-05-2021 14:53

Yaprak Salamuraları Yapmanın Yolu Nedir?

Yaprak Salamuraları Yapmanın Yolu Nedir?

Yaprak Salamuraları Yapmanın Yolu Nedir?

 

 

Gerek zeytinyağlı yemeklerde başı çeken lezzetler arasında yerini alan gerekse etki yemeklerinizde olmazsa olmaz lezzetlerden biri olan salamura yapraklarıyla beraber siz de harika yemekler yapabilirsiniz. Yaprak özellikle sarma yapımında tercih edilirken salamura yaprakların pirinç ve bulgur ile birlikte hazırlanan dolma içleriyle harika lezzetleri Türk mutfağında ortaya çıkardığını söylemek yeterlidir.

 

Hem kolay sarılması hem de ince olması sayesinde bu topraklarda yetişen asma yapraklarının nefis lezzetlere sahip olduğu gibi bunu en iyi şekilde ince ve damarsız şekilde kullanmak adına siz de salamura yaprak yaparak kullanabilir, tercih edebilirsiniz. Tuzdan arınan yaprakları kullanarak nefis yemeklerde harika yaprak sardalyası, mezeler, çeşitli yaprak sarmaları yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra diğer lezzetlerle birleştirerek de asma yapraklardan yapacağınız enginar dolması ya da yaprak pidesi gibi pek çok yaprak salamurası ile oluşturulabilir lezzetler bulunur.

 

Günümüz şartları içerisinde tuzdan arındırma yaparak kullanacağınız bu yaprak salamura tarifleri nasıl yapılır? Ön hazırlıklar nelerdir bu konu hakkında bilgi edinmek için de ekstra sizlere yapılış tarifinde bulunmak istiyoruz.

 

Salamura Yaprak Yapma Tekniği

 

Bazı püf noktaları bildikten sonra harika bir salamura yaprak lezzetini siz de evinizde, kendi başınıza, kendi sofralarınız için yapabilirsiniz. Bu noktada yaprak salamurası nasıl yapılır tekniğini bilmek çok önemlidir. Bunun için de öncelikli olarak tuzlu suya bastırılacak kavanozlarınızda, toplanan taze yaprakların tuzlanıp su ile birlikte bidonlara doldurulmasını sağlayın.

 

Benzer şekilde cam kavanozlara koyabilir ve serin ortamlarda aylarca saklanacak şekilde hazır beklemesini yapabilirsiniz. Yemeklerinizde kullanacağınız zamanlarda hayli kolay şekilde çıkartabilir ve tuzda biraz pişirir, daha kolay şekilde de sarma yapraklarınızı hazır edebilirsiniz. Salamura yaprak özellikli sarma yapımı ile alakalı olarak hem etli hem de zeytinyağlı olarak istediğiniz şekilde lezzetlerden faydalanabilirsiniz. Hem pirinç hem de bulgurlu şekilde yapacağınız Türk mutfağı lezzetlerinde tarafınızı siz seçin!

 

En güzel yemekleri hazırlarken yırtık yaprakları en alta dizerek, narin olan yaprakları yakmadan nefis lezzetler yapabilir ya da sert yaprakların da diğerlerine göre daha uzun süre haşlamasını yaparak yumuşatma tekniklerini de kendiniz de deneme yanılma yöntemiyle hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.