GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 14:47   Güncelleme : 17-05-2021 14:47

Çipura Temizleme Yöntemleri

Çipura Temizleme Yöntemleri

Çipura Temizleme Yöntemleri

 

 

Ege ve Akdeniz bölgesinin gözde balık türlerinden çipura balığını nasıl temizlersiniz? Bu konu hakkında araştırma yazılarına bakarken en iyi rehberi sizler için hazırlamak istedik ve bu konuda sizlere bazı püf noktalarda bulunmak istiyoruz. Lezzetli bir balık tercihinde bulunurken mevsimine uygun olarak çipura seçildiyse, temizliğini de yapabileceğiniz dair harika seçimler için bazı faydalı bilgiler paylaşacağız.

 

Lezzetli bir balık, büyük olduğu gibi sofralarınızda 30 cm'lik bir boyutuyla beraber gerek ızgarada gerekse de doğrudan fırında yapacağınız tariflerinizde masalarınıza harika bir lezzet katacaktır. Bununla beraber küçük boy, orta boy gibi daha da büyük boylarda da seçimler yapabilirsiniz. Balıkçıdan temizlenmiş alabilir ya da eve kendisini direkt getirerek de kendiniz harika bir boyutta temizleme de yapabilirsiniz. Bunun için neler yapılması gerek harika önerileri sizlere sunacağız.

 

Çipura nasıl temizlenir merak konulu bu yazımızda, temizleme yöntemi olarak sizlere harika yöntemler sunacağız. Önce pullarını sökmek gerekecek olan bu balık için en iyi şekilde temizliğinizi direkt üstündeki pulları bir bıçak yardımıyla almaktan başlayabilirsiniz. Bu aşama bittikten sonra da doğrudan temizleme yöntemi olarak içini temizlemeye geçebilirsiniz.

 

Alt gövde içerisinde bir kesik atarak kafasının altından kuyruğuna kadar inen kısma kadar kesik atıp burada siyah pislikleri, iç organları en iyi şekilde temizleyip en lezzetli hale getirebilirsiniz. Bol su ile yıkayarak balığınızı da temiz hale getirmiş olacağınızı unutmayınız.

 

Çipura balığı hakkında nasıl ayıklanır ya da nasıl temizlenir gibi pek çok şey soruluyor. Bununla ilgili balıkçılardan da alacağınız fikirlerle beraber ev ortamında yukarıdaki gibi en iyi şekilde teknik bilmeden de ayıklama yapabilirsiniz. Pullu balık olan çipura için gerek pullarını temizleme gerekse de ayıklama konusunda balığın en iyi şekilde temizliğini yapabilir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek olan balık tüketimiyle kendi sağlığınızı her zaman koruyabilirsiniz.

 

Nefis lezzete sahip olan balık türleri arasında Ege ve Akdeniz kıyılarında bolca bulunan çipura balık ile evinizde harika bir sofra kurun. Gümüş renkteki pulu ile beraber elips vücudu ve gövdesi kalın olan bu balık türüyle harika bir lezzeti sofranıza getirmeye hazır olun.