EĞİTİM
Giriş Tarihi : 21-03-2021 16:48   Güncelleme : 21-03-2021 16:48

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

 

 

Boşanma davalarının çeşitlerinden biri olarak bildiğimiz çekişmeli boşanma davaları, eşlerden birinin anlaşamaması ve bu nedenle birbirleriyle anlaşamayarak boşanmak istemesi durumlarında, taraflardan birinin bu durumu istememesi durumlarında görülen davalara denir. Bu boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları olarak bilindiği gibi bu davanın açılışı, kaç celsede biteceğiyle ilgili de pek çok soru vardır.

 

Çekişmeli boşanma davası için eksiksiz, hatasız, usule uygun şekilde bir dilekçenin yazılması gereklidir. Bu alanda boşanma davası nasıl açılır konusunda uzman bir avukat ile görüşülmesi de önemlidir. Ankara boşanma avukatı bulmanız konusunda anlaşmalı boşanma davalarının da dışında çekişmeli boşanmalar için en iyi şekilde dilekçenizin yazılmasında usule uygun dilekçeler hazırlayabilen bir avukat, sizi temsil edecektir. Bu süreçte usule uygun hazırlanamayan bir boşanma dilekçesi size hem zaman kaybı hem de boşanma davasının normal sürelerinden daha da çok uzamasına neden olacağını unutmayınız.

 

Çekişmeli Boşanma Davaları Kaç Celse Sürüyor?

 

Hakim tarafından sürdürülecek bu mahkemelerde, davaların uzaması ya da kısa sürmesi usul ekonomisi ile ilişkilidir. Taraflardan istenen bazı belgeler, yapılması istenen bazı işlemlerin gecikmesine neden olmalarıyla beraber celseler sürebilir ya da kısalabilir. Eğer işlemler, hakim tarafından istendiği takdirde yapılmıyor ya da gecikiyorsa, bu durumda hakim tarafından verilen kararlar neticesinde taraflar bazı haklardan vazgeçmiş olacak ya da bazı delillerden yok sayılacaklardır.

 

Hakim tarafından istenen bazı belgeler ve süreçler, uzadığında bu durumda 2 celsede tamamlanması beklenen kısa davalar, aylarca sürebilmektedir. Bu tarafların davaya olan umursamaz tavırları ya da tek taraflı boşanma davası olması nedeniyle diğer tarafın işlemleri geciktirmesinden kaynaklıdır. Bu tip çekişmeli boşanma davalarında uzman bir boşanma avukatı olması, Ankara'da sürdüreceğiniz bu davalarınızla ilgili sizlere en iyi şekilde vekil olacaklardır.

 

Eşlerin birbirlerine karşı anlaşamamaları kadar boşanma davasına karşı tutumlarında da anlaşamamaları sebebiyle çekişmeli boşanma davalarında, boşanmak istemeyen bir taraf olması halinde oluşan davalardır. Bu dava türlerinde dava açmak için bir tarafın mahkemeye başvurması beklenir.

 

Açılma süreciyle ilgili olarak hatasız bir şekilde boşanma dilekçesinin yazılması bu konuda önemlidir. Günümüzde boşanma avukatlarının da bu aşamada devreye girdiklerini söylemek mümkündür. Boşanma davası nasıl açılır sorusuna uzman bir boşanma avukatı temsil ederek, sizlerin dilekçesini hazırlayacağı gibi çekişmeli boşanma davalarında gerekli belgelerin neler olduğu konusunda da sizlere kısa süreli şekilde tamamlanacak şekilde yol gösterici belgeler sunacaktır.

 

Bunlarla birlikte uzman bir boşanma avukatı, sizin atadığınız vekiliniz olurken boşanma dilekçelerinin hızlıca tamamlanmasıyla beraber usule uygun şekilde hazırlanması beklenir. Eğer usule uygun şekilde çekişmeli boşanma davası dilekçeleri hazırlanmazsa, bu durumlar aynı zamanda kısa sürede bitecek olan davalarınızın daha da uzamasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı da her şeyden önce boşanma davalarınızda anlaşmalı da olsa çekişmeli de olsa haklarınızın aranması için hakim karşısında boşanma davalarının haddinden fazla uzamasına izin vermemek adına bir avukatın olması önemlidir.