Reklam
Reklam

Ticari Buzdolapları Nasıl Çalışır?

Ticari Buzdolapları Nasıl Çalışır?

Ticari Buzdolapları Nasıl Çalışır?
Ticari Buzdolapları Nasıl Çalışır? vadi
Bu içerik 222 kez okundu.
Reklam

 

 

Buzdolapları hayatlarımızı kolaylaştıran harika cihazlardır. Fonksiyonel olarak buzdolapları iç ısıyı donma noktasının biraz üstüne düşürerek bakterilerin üremesini engellerler ve gıdaların bozulmasının önüne geçerler.

 

Çalışma prensibi

 

Başlangıç olarak bir buzdolabı kompresör, kondansatör, genleşme valfı, evaporatör, soğutucu dolabı ve yalıtımdan oluşmaktadır.

 

Süreçte ilk olarak soğutma gazı kompresöre pompalanır ve burada basınç uygulanır ve ısıtılır. Sonrasında ise gaz buzdolabının arkasındaki bir dizi bobin olan kondansatöre gönderilir. Kondansatör içinde sıcak buhar etrafına sıcaklık yayar ve gazı soğutur.

 

Tekbiçim olan borunun içindeki hacim aynı olduğu için bu durum ortaya çıkmaktadır. Gazı sıvıya sabit basınç ve hacim altında yoğuşturmak için sıcaklığının düşürülmesi gerekmektedir. Bu soğutma gazının çevresine, örneğin mutfağa, sıcaklık yaymasıyla olur.

 

Genleşme valfının görevi sıvıyı küçük bir açıklıktan itmesidir. Bu da basıncın ciddi miktarda azalmasına neden olur. Burada soğutucu gaz anında buharlaşır ve çok soğuk bir gaza dönüşür. Gaz çevresinden sıcaklık almaya başlar. Bunu da içeriden sıcaklığı dışarıya atmasıyla olur ki bu da buzdolabının içini soğutur. Soğutucu gaz kompresöre geri döner ve basınçla sıvıya çevrilir ve süreç bu şekilde buzdolabı çalıştığı sürece tekrarlanır.

 

Bu sürecin döngüsünün gerçekleşmesini sağlayan ise elektrik enerjisinin sağladığı güçtür.

 

Sonuç

 

Buharlaşma, sıcaklık, basınç gibi temel fiziksel değerlerin bir sisteme dönüştürülmesi günümüzde kullandığımız en önemli araçlardan birisi olan buzdolaplarını oluşturmaktadır. Ticari buzdolapları ise çok daha büyük ölçeklerde aynı prensiplerin uygulandığı araçlardır. Bu sayede, büyük boyutlu gıda üretimleri ve satışları gerçekleştirilebilmektedir. Daha fazla bilgi için https://barisdemirayteknik.com lütfen sitemizi ziyaret ediniz.

 

Soğutma Grubu Arızası Tamiratı

Market soğutma grubu kurulumu

Soğutma grubu gaz basımı arızası 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X